Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü Atatürk Cad. No:154/3 Maltepe/İSTANBUL

Kedi Kumu Hakkında Bunları Bilmelisiniz

2019-06-07 19:08:38

Kedilerimizin tuvaletlerinde kullandığımız kumun özellikleri hem hijyen açısından ki bu onun ve bizim sağlığımız için önemlidir hem de pratik kullanım için uygun olmalıdır. Kedi kumu için en önemli özellik iri taneli olmasıdır. Bu sayede kedinizin üzerine yapışma riski en az olmakta ve kedinizin kumu eve taşıma riski de ortadan kalkmaktadır. Bu sebeple sizlere kristal kedi kumu kullanmanızı tavsiye ederiz.

Kristal kumların da kalitesiz ve sağlığa zararlı olanları mevcuttur. Bu yüzden kaliteli bir marka kullandığınızdan emin olmalısınız. Kristal kedi kumunda dikkat edilmesi gereken bir diğer durum ise içinde bulunan silisyum tozlarıdır. Bu tozun solunması halinde hem kedinizin hem de sizin sağlığınız olumsuz yönde etkilenecektir. Bu sebeple aldığınız kedi kumunu dökerken beyaz toz çıkartıp çıkartmadığını kontrol edin. Eğer beyaz toz çıkıyorsa kullandığınız markayı değiştirmelisiniz. Kristal kum kullanıldıkça renk değiştirmeye başlar. Eğer kumun rengi sarıya dönmüşse ve koku varsa deiştirme zamanı gelmiştir. Bu kumların bazılarının içinde mavi tanecikler bulunmaktadır. Bunların amacı bakteri üretimini engellemek ve kokunun hapsolmasına yardımcı olmaktır. Markasından emin olduğunuz mavi tanecikli kristal kedi kumu kullanmanız daha sağlıklı olur. Kristal kedi kumunu kedinizin tuvaletini 3-4 cm kaplayacak şekilde koymanız yeterli olacaktır.

Kedi kumu hakkında bilmeniz gerekenlerden biri de bulunduğu ortamın sıcaklığına göre kristal kedi kumunun dayanma süresi değişiklik gösterir. Daha soğuk yerlerde bulunan tuvaletlerde kristal kumu, daha uzun süre dayanabilir. Tüm kedi kumları gibi kristal kedi kumu da güneşten olumsuz etkilenir. Kedinizin tuvaletini güneş görmeyen bir yerde tutmalısınız. Sizlere çok fayda sağlayacak bir diğer bilgiise; Kristal kedi kumunun hammaddesi kullanılarak yapılmış olan hasta bezlerini, kristal kedi kumunuzun altına serebilir ve bu sayede kullanımının daha sağlıklı ve uzun süre olmasını sağlayabilirsiniz.

Kum kullanmak istemiyor ve kedinize klozet alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız ''kedi tuvalete yapar mı ?'' yazımızı linki tıklayarak mutlaka okumalısınız. https://megavet.com.tr/kedi-tuvalete-yapar-mi.veteriner