Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Kedi Tırnak Kesimi

2019-08-28 02:52:08

Kliniğimizde kedinizin sağlık bakımını, kuaför bakımını ve kedi tırnak kesimini yaptırabilirsiniz. Kedi tırnağı nasıl kesilmeli ?

Kediler tırnaklarının kesilmesini pek sevmezler. Kedinin tırnağı kesilmeli mi ? Kedinin tırnağını keserken nelere dikkat edilmeli ve nasıl yapılmalı ?

Sokakta yaşayan kedi dostlarımız tırnak bakımlarını kendi yöntemleri ile örneğin ağaç gövdelerini ve uygun zeminleri tırmalayarak yapabilmekteler. Fakat evde yaşayan dostlarımızın her zaman böyle bir imkanı olmayabilir ve tırnakları törpülenmediği zaman kedi bu durumdan rahatsız olabilir. Ayrıca bu durum rahat yürümesine engel olabilir. Kedinizin tırnaklarını törpüleyebilmesi için tırmalama tahtalarından edinebilirsiniz.

Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir ?

Tırnak kesme işlemine kedinizi yavruyken alıştırmanız ileriki süreçte olabilecek sorunların önüne geçebilmenizde kolaylık sağlar. Yavru kedilerin tırnakları iğne gibi sivri ve keskin olur. Yavru kedilerde tırnak makasına, kesim işlemine alışması için öncelikle tırnak ucundaki bu sivriliği keserek başlayabilirsiniz. Kedilerde tırnak kesimi orta kısımda damar ve sinirleri içeren canlı doku ve onun ilerisinde ölü tırnak dokusundan oluşmaktadır. Kedi tırnağı kesilirken ölü dokunun kesilmesi gerekir. Eğer canlı dokuyu da keserseniz tırnakta kanama yapmasına neden olursunuz. Beyaz tırnaklı kedilerde tırnak kesimi kolayca ayırt edilebilir ölü doku ve canlı doku bu işlemi biraz daha kolaylaştırmaktadır. Siyah tırnaklı kedilerde durum tam tersidir. Bunun için yapmanız gereken kedinin patisine sıkıca bastırmak ve tırnaklarının dışarıya çıkmasını sağlamak. Sonra kuvvetli bir tırnak makası ile canlı tırnağı kesmeden geride 2-3 milim kalacak şekilde tırnağı kesiniz.

Tırnak kesimi için özel olarak tasarlanmış kedi tırnak makaslarından yararlanabilirsiniz. İnsanlar için üretilen tırnak makasları bu iş için uygun değildir. Hiç bir zaman kanamaya neden olabilecek şekilde tırnak kesmeyiniz. Eğer tırnak kanıyorsa o zaman pıhtılaşmasını sağlayan bir preparat kullanmalısınız, elinizde gümüş nitrat içeren ürün varsa kanamayı durdurmak için kullanabilirsiniz. Eğer kanama durmuyorsa tüm patiyi bandaja alabilirsiniz. Bunda da sonuç alamazsanız kliniğimize ya da yakın bir veteriner hekime götürebilirsiniz.