Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Köpeğe Tasma Alışkanlığı Kazandırmak

2019-08-27 01:24:51

Köpeğinize ilk kez tasma takıyor ve alışkanlık kazanmasını istiyorsanız bu içeriği sizin için yazdık.

Tasmayı İlk Kez Takarken

Köpeğinize mama verdiğiniz, oyun oynadığınız ya da dışarıya çıkardığınız zamanlar gibi, yavru köpeğiniz için mutlu olduğu bir anı yakalayın. Başlangıçta tırnaklarıyla kazıyarak tasmadan kurtulmaya çalışmasına hazırlıklı olmalısınız. Ancak buna aldırmamalı ve kurtulmaya çalışmayı bırakır bırakmaz, onu bol bol övmelisiniz. Kısa bir süre sonra, dikkatini hoşuna gidecek bir başka olaya çekerek tasmayı çıkarın ve daha sonra tekrar denemek üzere yerine koyun.

Köpeğinizin Tasmaya Alışması

Köpeğinizin tasmasına alışması birkaç gün sürmelidir. Önemsememeye başladığında, tasmayı sürekli olarak boynunda bırakabilirsiniz. Ancak bu sırada unutmamanız gereken iki durum bulunmakta; ilk olarak, yavru köpeğiniz çok büyük bir hızla büyüyecektir ve bu nedenle, çok sıkı ya da sınırlandırıcı olmadığından emin olmak için birkaç günde bir tasmasını kontrol etmelisiniz. İkinci olarak, yavru köpeğiniz ilk haftalarında kolayca kaybolabilir; bu nedenle, ona bir künye takmanız önemlidir.

Daha sonra, yavru köpeğiniz uyum sağladığında, onu tasmasıyla yönetime alıştırmaya başlayabilirsiniz. Sizden uzaklaşmaya çalışmasını engellemek için bir elinizle vücudunu tutun ve parmaklarınızı tasmasına geçirin. Kıvranmasını önemsememeye çalışın ve durduğunda yine onu övün. Onu bu şekilde nazikçe kontrol ederek, tasmasıyla yönetilirse bundan kaçamayacağını öğrenmesini ve kabul etmesini sağlayacaksınız. Yavru çok inatçıysa ve boyun tasması onu çok endişe ettiriyorsa, onu her zaman yemeden önce yavrunun boynuna takın. Yavruyu yalnızca tasma takılı iken besleyin. Sonunda, eğer yavru köpeği sürekli boyun ve gezdirme tasması ile yürüyüşe çıkarıyorsanız, onların giyilmesi onun için yürüyüş işareti olacaktır ve sevgi ile onları kullanmaya başlayacaktır, hatta kendi Size getirecektir.