Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Kedinizin Su Tüketim Miktarı Ne Kadar Olmalı ?

2019-08-25 15:42:03

Kedilerin ikinci aydan sonra vücutlarındaki su miktarı %75’e çıkar. Kedinizin normal bir yaşantı sürdürebilmesi için düzenli su tüketmesi şarttır.

 

Kedinin Su Tüketmesini Sağlamak İçin

-Öncelikle kedinize vereceğiniz su ve su kabını sürekli temiz bulundurmalısınız.

-Kediler çok fazla su tüketmediği için zaman zaman onları aldıkları su miktarını arttırmaya yöneltmemiz gerekebilir. Bunun için paslanmaz çelik ya da porselen su katlarını evinizin çeşitli yerlerine koyabilirsiniz, böylece suya ulaşabildikleri alan sayısı artacaktır.

– Kedilerin içtiği suyun ısısına özen gösterilmelidir. İçtikleri su yazın soğuk, kışın ılık olmalıdır. Bu kedilerin su içme isteğini artacaktır.

– Kedilerin tükettiği mama türü de su içme miktarlarıyla doğru orantılıdır. Kuru mama yiyen kedilerin, yaş mama yiyen kedilere göre daha fazla su içmesi gerekir. Çünkü yaş mamalar kuru mamalardan daha fazla su içerir ve içerdikleri su kedilerin günlük su ihtiyacının bir kısmını karşılar. Kediler mamalarını yedikten sonra su içmeye yönelirler, bu yüzden kediniz hangi tür mama yiyor olursa olsun mama kaplarının yanında temiz su kaplarının da bulunması yararlı olacaktır.

– Su vücudumuzda sabit olarak durmaz, idrar yoluyla dışarı atılır. Alınan su miktarı atılan su miktarından az olduğunda dehidrasyon gerçekleşir. Bu da kedinizin sağlığı için oldukça tehlikeli bir durumdur. Alınan su ve dışarı atılan su miktarını dengede tutmak için kedinize yediği mama miktarının 3-4 katı kadar su vermelisiniz.

- Kedilerin su tüketiminin fazla olması kadar içirilen suda ağır metallerin olmaması ve ph seviyesinin 6-6,5 dan daha yüksek olmaması gereklidir. Mümkünse kedinize vermiş olduğunu suyun tahlilini bir laboratuarda yapmanız kedinizin sağlığı açısından da önemlidir.

 

Kediniz Yeteri Su Tüketmez İse

Kedilerde su tüketimi yeterli olmazsa takdirde ileriki yaşlarda böbreklerinde taş, kristal oluşumu, dolaşım problemleri gibi rahatsızlıklarla karşılaşabilir. Bu hastalıkların oluşma ihtimalini düşürmenin yolu su tüketimini uygun miktarda tutmaktan geçer.

Su hayattır. Kediler özellikle sıcak günlerde dışarı atılan su miktarı daha fazla olduğundan suya her zamankinden fazla ihtiyaç duyar. Sokakta kirli bir kedi gördüğünüz zaman bunun sebeplerinden birinin susuzluk olabileceğini unutmamalısınız.