Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Kedi Deri Ve Cilt Hastalıkları

2019-09-02 11:45:42

Kedi deri hastalıkları ve kedinizin sağlığı ile ilgili çözüm yolları için Megavet olarak hizmet sunmaya devam ediyoruz.

Kedilerde deri hastalıkları veterinere gitme nedenlerinin yüzde 40’ını oluşturur. Kedilerde tahriş edici deri sorunun en büyük kaynağı parazitler özellikle de pire ve kulak akarlarıdır.

 

Bir canlı olarak kedilerin de zaman zaman vücut dirençleri düşebilir ve bir takım cilt problemleri ortaya çıkabilir. Kediler tüyleri ve ciltleri konusunda oldukça hassastırlar. Birden başlayan kaşıntılar, yaralar, aşırı yalanmalar, kedilerde cilt sorununun habercisi olabilir. Kedilerde sık görülen deri- cilt hastalıkları ;

 

Kedi Deri Hastalıkları

-Tüy Dökülmesi

Kedilerde en fazla karşılaşılan cilt hastalığı aşırı tüy dökülmesidir. Kedilerde aşırı tüy dökülmesinin nedeni ise yetersiz beslenme ve başka bir hastalığın etkisi, pirelenme ya da stres olabilir.

 

-Bakteri Enfeksiyonları

Ciltte ortaya çıkan herhangi bir hastalık bakterilerin üremesine ve cildin enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Genelde veterinerler tarafından antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.

 

-Kulak Akarları

Bunlar çoğunlukla kedilerin kulaklarına yerleşen mikroskobik parazitlerdir. Kulak bölgesinde ve ciltte enfeksiyona neden olan bu akarlar, kulak içinde beslenirler ve iltihaplanmalara neden olurlar. Genel olarak kaşıntı yaparlar. Kedi sürekli kulaklarını kaşıyarak veya kafasını titreterek tepki gösterir. Bazen koyu renkli ve kötü kokulu akıntı yapar. Veterinerin önereceği ilaçlar kullanılmalıdır.

 

-Mantar Enfeksiyonu

Sıklıkla kedinin kulak bölgesinde oluşan mantar enfeksiyonu, kızarıklık ve kaşıntı ile kendini gösterir. Veterinerin önereceği mantar ilaçları mutlaka kullanılmalıdır.

 

-Kedilerde Pire

Aşırı tüy dökülmesi gibi yine en fazla görülen diğer bir cilt hastalığı da kedilerde pire sorunudur. Aşırı kaşıntı, deri dökülmesi ve tüy diplerinin incelmesi ile kendini belli eder. Pirelerin neden olduğu bu hastalık için veterinerin önereceği ilaçlar kullanılmalıdır.

Kedinizin tüm sağlık sorunları için öncelikle veteriner hekiminize başvurunuz ve tedavi yöntemleri için veteriner hekiminizden tavsiye alınız.