Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Kedilerde Kulak İltihabı

2019-09-14 00:52:53

Kedilerde kulak iltihabı çoğunlukla gereken temizliğin yapılmaması ve dışarıdan enfeksiyon kapılması sonucu oluşur. Kulak iltihabının belirtileri kediden kediye değişiklilik gösterir. Ancak en belirgin belirtileri;

  • Kediler eğer kulaklarında bir sorun varsa kulak bölgelerine dokunulmasını başlarının okşanmasını istemezler. Buna bağlı olarak sizin de elinizi iterek tepki gösterebilirler.

  • Kulakta meydana gelen ağrıdan dolayı kediniz kendini huzursuz hissedebilir. Hırçın davranabilir ve sizden kaçabilir.

  • Kedinizin sürekli olarak kulağını kaşıması ve kulak bölgesinde oluşan tüy azalmaları da kulak iltihabının belirtilerinden olabilir.

  • Kediniz normalden daha sıcak olabilir ve patilerine dokunduğunuzda ya da kulaklarına ellediğinizde bu sıcaklığı hissedebilirsiniz.

  • Kulak ağrısı kedinizi bir süre sonra iştahsız bir canlı haline getirecektir. Yemek yemeyen ve sürekli kulakları ile oynayan kedinizden şüphelenmeye başlayabilirsiniz.

  • Kedinizin kulağından kan ve ya akışkan olan sıvılar gelmeye başlar. Bunlar dikkate alınması gereken en önemli belirtilerdir.

  • Kediniz kafasını yana doğru eğer ve kulaklarından gelen sıvıların kokusu da dışarı kadar gelir.

Kulak İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Kedinizde yukarıda bulunan belirtileri görmüşseniz hemen bir veterinere başvurmanız gerekir. Aksi halde duyma kaybı yaşama ya da denge kaybı gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Veteriner hekimler kedilerde kulak iltihabı tedavisi için gerekli işlemleri uygulayacaklardır. Ancak sadece veteriner hekimle sınırlı kalmayacak olan bu tedavide kedinize bakım yapmak ve kulaklarını temizlemek size düşecektir. Kulak enfeksiyonları bir anda geçen rahatsızlıklar olmadığı için sizleri oldukça zorlayabilir hatta kediniz kulaklarına dokunmamanız için sizden kaçabilir. Ancak bu durumda sabırlı olmak ve kedinize doktorun tavsiye ettiği bakımı uygulamak en doğru seçim olacaktır. Kedinizin kulağındaki iltihabı önlemek adına önceden tedbir almayı unutmayın.