Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Köpeklerde Yaygın Görülen Hastalıklar

2019-08-09 04:26:38

Bazı hastalıkların semptomlarını tanımak, bir köpeğin sağlığını korumak ve hatta hayatta kalabilmesini sağlamak için çok önemlidir. Tehlikeli hastalıkların semptomlarını fark edip, köpeğimizi derhal bir veterinere götürürsek, erken teşhis sayesinde köpeğimizin iyileşme şansını arttırabiliriz. Köpeklerde yaygın görülen hastalıklar ;


Köpeğinizin bir rahatsızlığının olup olmadığını anlamanız için alışkanlıklarındaki değişikliklere dikkat etmeniz gerekir.

-Köpeklerde Kulak İltihabı ; Eğer köpeğiniz sürekli kulaklarını kaşımaya çalışıyorsa ve kafasını sürekli sallıyorsa ya da evcil hayvanınız size yaklaştığında kulaklarında kötü kokan sarımsı bir sıvı tespit ederseniz, muhtemelen kulaklarında iltihap vardır.

-Köpek Gençliği Hastalığı ; Bu hastalığın aşısı bulunmakta. Fakat oldukça bulaşıcı olan bu hastalık aşılanmamış veya henüz birkaç haftalık olan köpekler için ölümcül olabilir. Köpeklerde gençlik hastalığı bazı zamanlar teşhis edilemez, bu yüzden bu hastalığa bin semptomu olan hastalık da denilir: Öksürük, hapşırma, salya akması, ateş, ishal ve kaslarda seyirmeler bu hastalığın belirtilerinden bazılarıdır.

-Uyuz ; Bir tür deri hastalığı olan uyuz, kedilerde, köpeklerde ve hatta insanlarda görülebilir. Uyuz, akar denilen mikroskobik bir parazitin cilde nüfuz edip alt deriye bulaşmasıyla oluşur. Köpeklerde sık rastlanan iki tür uyuz vardır: Birincisi başka bir hayvanla temas sonucu oluşan sarcoptic uyuz, ikincisi ise bağışıklık sistemi ve genetikle bağlantılı olan demodectic uyuzdur.

-İç Parazitler ; Köpekleri etkileyen en yaygın solucan grubu tenyalardır. Yatsı bir şekle sahip bu parazitler hayvanın bağırsaklarında bulunur ve tükettiği tüm gıdalarla beslenir. Bu hastalık bozulmuş, çiğ veya az pişmiş yiyeceklerin tüketilmesi sonucu oluşur.