Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Köpeklerde Tüy Dökülmesi

2019-08-29 00:42:29

Köpeklerde aşırı tüy dökülmesi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Çoğu köpek sahibi için tüy dökülmesi problem oluştururken kimi köpek sahipleri de bu durumu pek umursamaz. Ancak köpekte aşırı tüy dökülmesi var ise yapacağınız en doğru şey veteriner hekime başvurmanızdır. Çünkü bu sorunun altında yatan nedenin belirlenmesini ve tedavi edilmesi gerekir. Normalden fazla tüy dökülmesi akla ilk olarak yanlış beslenmenin olduğunu getirir.

 

Yetersiz Ya da Eksik Beslenme

Köpeklerde hemen her sorunun beslenme ile doğrudan ya da dolaylı ilişkisi vardır. Köpeğiniz aşırı tüy döküyorsa bu durumda aklınıza gelmesi gereken ilk nedenlerden biri besleme hatalarıdır. Köpeklerin yetersiz ve hayvansal ile bitkisel proteinlerin dengesiz şekilde verilerek beslenmesi beraberinde aşırı tüy dökülme sorununu getirebilir.

Köpeklerde kışlık tüyler sık ve kalın yapılıdır, soğuk havanın yaratacağı olumsuz etkilerden korur. Havaların ısınması ve yaz sıcaklarının başlaması ile köpekler klima adaptasyonu geliştirir ve onları daha serin tutacak ince ve sıklığı az olan yazlık tüylerini çıkartırlar. Birçok köpek sahibi bu doğal süreci kabullenmekte zorlanır ve sürekli şikâyet eder. Oysa ki bu dönemi alınabilecek önlemlerle bazı önlemler ile oldukça rahat atlatılabilir.

-Günde en az bir defa tüylerin çıkışı yönünde ve ters yönde tel taraklar ya da fırçalarla tarayabilirsiniz. Bu dökmekte olduğu kışlık tüylerden daha çabuk kurtulmasını sağlayacaktır. Ayrıca tarama işlemleriyle derinin kan dolaşımı artacak ve yeni çıkacak olan yazlık tüyleri daha sağlıklı şekillenecektir.
- Tüy değiştirme döneminde köpeklerimize takviye olması açısından dışarıdan verebileceğimiz biotin ve çinko preparatları da sürecin daha hızlı ve kısa sürede atlatılmasına yardımcı olacaktır.
- Postunu değiştirme dönemi içerisindeyken dostumuzdaki kaşıntı davranışı onları rahatsız eder ve streslidir. Tel taraklarla yapılan fırçalama işlemi sonrası masaj tarakları ile yapılacak olan tımar işlemleri ile dostumuzu rahatlatmak onu mutlu edecektir.
- Bu dönemde ölü kışlık postun altında kalan deri, bakteri ve mantar enfeksiyonlarına oldukça yatkın hale gelir. Bu süreçte antibakteriyel köpek şampuanlarıyla köpeğinizi birkaç sefer yıkayarak enfeksiyon riskini ortadan kaldırabilirsiniz.
- Radikal çözüm olarak köpeğin makine tıraşı yaptırılması fikri kesinlikle doğru değildir. Köpeklerde tüyler onları soğuktan koruduğu gibi, güneş ışınlarının zararlı etkilerinden de korumaktadır. Makine tıraşı sonrasında deri enfeksiyonlara,