Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Köpeğinizi Kaybetmemeniz İçin İpuçları

2019-09-03 15:22:05

Köpeğini kaybedenlerin çoğu panikler oysa böyle bir durumda panik yapmamalı, bir an önce harekete geçmelisiniz. Sizin için bilmeniz gereken ve bulmanızı kolaylaştıracak tavsiyeler paylaştık.

 

Köpeğini kaybetmek sahibi için oldukça üzücü bir durumdur. Böyle bir durumda hızlı davranmak ve harekete geçmeniz sizi bir adım öne taşıyacaktır. Bu durumu yaşıyor ya da eğer bir gün yaşarsanız izlemeniz gereken yolları bilmek onu bulmanız için daha büyük bir şans yaratacaktır. Köpek dostunuzun mikroçipi varsa bile buna güvenmemeli ve hemen gerekli eylemleri gerçekleştirmelisiniz. İşte köpeğiniz kaybolduğun da yapabileceğiniz önerilerimiz.

 

-Tasma

Sağlam, güvenli ve rahat bir tasma alın. Ayrıca köpeğinizi korkutabilecek olaylarda tasmasını sıkıca tutmalısınız.

 

-Basit komutlar öğretin

Evcil hayvanınıza “Buraya gel!” ve “Otur!” gibi basit komutlara hızlıca karşılık vermeyi öğretin. 

 

-Araç trafiğine alıştırın

Köpeğinizi şimdiden arabalara alıştırın. Daha önce hiç arabaya binmemiş bir köpek her şeyden korkabilir; motor sesinden, farklı kokulardan, ya da cam sileceklerinden. Araba seyahatleriniz için özel bir rutin oluşturmak, yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Özel komutlardan faydalanarak köpeğinize arabaya binmeyi ve arabadan inmeyi öğretin. 

 

-Kısırlaştırma

Erkek köpekler çoğunlukla kızışma dönemindeki dişilerin ardından koştuğu için koştuğu için kaybolmaktadır. Ufacık bir çiftleşme imkanı bile varsa kilometrelerce koşabilirler.

 

- Sevdiği oyuncağı ve mamayı yanınızda bulundurun

Köpeğinizi kaybetmemek için alabileceğiniz başka bir önlem de, köpeğinizin dikkatini çekeceği bir şey bulmanız. Örneğin, eğer köpeğiniz fırladıysa ve sizin çağırmanıza rağmen gelmiyorsa, o zaman mama (bisküviler, köpek mamaları) ya da oyuncak (özellikle ses çıkartan favori oyuncağı) verebilirsiniz.