Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Uçaklarda Evcil Hayvan Kabulü

2019-08-25 16:15:46

Tatile gideceksiniz evcil hayvanınıza kim bakacak ? Uçak alsa da götürsem keşke mi diyorsunuz ? Uçaklarda evcil hayvan kabulü nasıl oluyor sizin için yazdık.

Bunun için evcil hayvanınızın geçerli bir aşı ve sağlık sertifikasının bulunması; giriş izinleri ve transit ülkeler tarafından istenen diğer belgelerin de tam olması gerekmektedir.


Uçaklarda Evcil Hayvan Taşıma Kuralları

-Uçaklarda, hem yolcu kabinlerinde hem de kargo kompartımanlarında, sadece kedi, köpek ve küçük ötücü kuşlar evcil hayvan olarak taşınabilmektedir.

-Uçuş saatinden en geç 6 saat önce çağrı merkezi ya da satış ofislerinden rezervasyon yaptırılması ve onaylı olması gerekmektedir.

-Uçaklarda yolcu kabininde taşınabilen evcil hayvan kontenjanı, uçak tipine göre farklılık göstermektedir.

-Yolcu kabininde veya kargo kompartımanında taşınacak evcil hayvanın uçağa kabul işlemleri, check-in kontuarlarında yolcu ile birlikte yapılmaktadır.

-Evcil hayvana ait sağlık belgesi, aşı kağıdı vb. evraklar kabul işlemleri sırasında yolcunun yanında bulunmalıdır.

-Evcil hayvanın sağlıklı, temiz, kokusuz ve sakin görünümlü olmasına dikkat edilmelidir. Sağlık ve dış görünüm açısından kötü durumda olan canlı hayvanlar taşıma için kabul edilememektedir.

-Yolcu beraberinde taşınacak olan evcil hayvan, yolcunun serbest bagaj hakkına dahil olmayıp ücrete tabidir.

-Kedi, köpek veya kedi ile kuş aynı uçakta ( farklı kabinlerde dahi olsa) taşınmaz. Köpek ve kuş farklı kabinlerde veya aynı kabin içerisinde mümkün olan en uzak mesafede taşınır.

-Yolcu beraberinde seyahat eden rehber köpekler (tıbbi destek veren/görme ve duyma engelli yolcuya refakat eden) ücretsiz olarak kabin içerisine kabul edilirler. Rehber köpekler temiz, özel tasması takılı olarak sahibinin ayaklarının dibinde oturtulmalıdırlar.

- 8 haftadan büyük, 12 haftadan küçük kediler veteriner onayı olmadan taşınamaz. Kargo kompartımanında aynı kafes içinde bir anneden doğmuş, 8-24 haftalık, en fazla üç hayvan taşınabilmektedir.


Evcil Hayvanlarda Uçuşa Kabul Edilmeyen Durumlar

-8 haftadan küçük veya anne sütünden kesilmemiş yavru kedi/köpek ve emziren anneler taşınamaz.

-Pitbull terrier, amerikan pitbull terrier, bull terrier, amerikan staffordshire terrier, japanese tosa, dogo argentino, fila brasileiro, rottweiller, staffordshire bull terrier Neopolitan Mastiff, Spanish Mastiff, Dogue de Bordeux, Roman Fighting Dog, Bandog Tosa Inu, Mastiff, Tibetan Mastiff, Doberman, pincher doberman, American Bulldog, Caucasian owtscharka, Mastino Napolitana gibi tehlike arz eden köpekler uçuşta taşınamaz hayvanlardır.

Ancak ne üzücüdür ki uçak kargolarında vücut ısısının dış ortam ısısına göre düşmesi sonucu ölen hayvan vakalarıda yaşanmaktadır.