Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Kedi Tuvalete Yapar mı?

2019-02-20 06:39:04

Kedi tuvalete yapar mı? Kedilerin tuvalet eğitimleri diğer hayvanlara göre daha kolaydır. Kediler temiz ve onunla ilgilenilmesini severler. Bu iki özellikleri sayesinde kedilere tuvalet eğitimini kolaylıkla verebilir hatta klozeti bile kullanmasını sağlayabilirsiniz.

 

Kedi tuvalet eğitimi konusu sahibi ve kedi için aynı zamanda sağlık konusudur. Kedinizin tuvaletini günlük temizlemeli en fazla 3 günde bir tamamen kumunu yenilemelisiniz. Bunu yapmamanız durumunda kediniz kirli tuvaleti kullanmayacak kadar da takıntılı ise evin herhangi bir köşesine bir mobilyanın altını ya da arkasını kum kabı olarak kullanabilir. Kedinizin tuvaletini gözlerden ve sesten uzak bir yerde bulundurmalısınız. Kedinizin dışkısına kesinlikle çıplak elle temas etmemeli kürek kullanmakla beraber mutlaka eldivende kullanmalısınız. Özellikle yavru kediyi tuvalete alıştırmak daha kolaydır. Alışttırma sürecinde kediniz zorlanabilir ve istenmeyen durumlar gerçekleşebilir ancak hoşgörü ve sabırlı davranışlarınız sayesinde öğrenecektir. Kedinizin besleme saatlerini rutinleştirir ve çok geç saatlerde yemek vermes iseniz bu işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Kediler çoğunlukla beslendikten kısa bir süre sonra tuvalete gitme ihtiyacı duyarlar. Davranışlarından da anlayabilirisiniz. Nasıl mı ? Birkaç günde kedinizi tanıyacak ve birçok hareketi ile size verdiği mesajları anlayacaksınız.


Kediler tuvaleti kullanabilir. Kediniz özellikle yavru ise eğitime direk klozetle başlayabilirsiniz. Petshoplarda kedi tuvalet eğitim setleri bulunmaktadır. Bu eğitim kasnağa benzer ilk günler kasnaga kedinizin kokusunun olduğu az kumu koyarak bu işi ikiniz içinde kolaylaştırabilirsiniz. Eğer daha önce kum kabı kullandıysa bu kum kabını onun gözlerinin önünde temizleyip kaldırabilirsiniz. Birkaç günü klozeti tanıma süreci olarak değerlendirin. Kediniz eğer evde başka bir yeri kullanmıyor ise tuvalet eğitim seti yuvarlak iç halkalardan oluşuyor. İlk aşamada en içteki küçük daireyi kesin ama yine az kum kenarlarında bulundurun. Sabırlı olmanız çok önemlidir. Birkaç gün sabredin ve aynı işlemi ikinci halkayı kesmekle tekrar yapın kedinizin alışma sürecine göre aşama aşama kasnağın içini keserek en sonda da kasnagı tamamen kaldırarak onu klozete alıştırmış olacaksınız. Kediniz bu duruma hemen uyum sağlayabilir. Ancak sakın biranda klozeti kullanmasını beklemeyin siiz yine sabredin ve bu süreci aşamalı olarak değerlendirin. Aksi halde tekrar en başa dönmeniz söz konusu olabilir.