Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Bir Kedi Nasıl Eğitilir ?

2019-06-12 04:05:58

Kediler bağımsızlıklarına çok düşkündürler. Ama hem kedi hem de insan yararına eğitilebilir ve bazı davranışı öğrenebilirler. Kedi eğitiminde en hassas durum onu asla cezalandırmamalısınız.

Cezalandırmamalısınız

Kedinizi “cezalandırmak” stres yaratabilir, davranış ve sağlık sorunlarına yol açar. Bir kediyi eğitmeye karar verdiyseniz, sabrın ve olumlu pekiştirmenin şart olduğunu unutmayın. Bu yüzden her zaman pozitif olmalısınız.

Ödüllendirme Ve Parmak Şıklatmak- Komut

Yaygın olarak hayvanlar için eğitim aracı olarak kullanılan ödüllendirme bir kedinin nasıl eğitileceğini öğrenirken pozitif bir güçlendirme vermenize yardımcı olacaktır. Kedinizin parmak şıklatma sesi ile onun çok sevdiği birşeyi ilişkilendirmeniz gereklidir. Örneğin parmağınızı her şıklattığınızda aroması güçlü ödül mamasından bir parça verebilirsiniz. Şıklama sesini duyduğunda kediniz ona ödül maması vereceğinizi düşünerek her seferinde yanınıza gelecektir.

Kedi Tuvalet Eğitimi

Tuvaleti kullanmak için bir kediyi eğitmek kesinlikle biraz işe yarar. Ancak faydaları düşünün: Kumdan tasarruf edersiniz ve daha temiz bir evin tadını çıkarırsınız. İlk önce, tuvalete bitişik bir kum kabı yerleştirin. Ardından yavaş yavaş tuvaletin tepesine yaklaştırın ve yaklaştırın; kedi üzerinde işlemi kolaylaştırmak için bir tabureye ihtiyacınız olabilir. Evcil hayvanınız tuvaletin üstünde bir kum kabı kullanmaya alıştıktan sonra, tuvaletin içine oturan özel bir kum kabına geçin. Kedinizinin işini onsuz yapmaya alışması için yavaş yavaş daha az kum kullanın ve sonra kum kabını tamamen çıkarın.


Bir Kedi Ayaklarının Üstüne Nasıl Getirilir ?

Bu "el sıkışmak" numarasına benziyor. Kedinizin kafasının hemen üzerinde bir uygulama yapın ve “rica etme” komutunu verin. Evcil hayvanınızın arka ayakları üzerinde durması ve atıştırmalıklara kadar uzanması gerekir; Davranışı işaretlemek için ellerinizi şıklatın ve ardından kedinize davranışını gösterin. Kediniz emrinize gelene kadar pratik yapın. Bir kedinin nasıl iyi eğitildiğini öğrenmek istiyorsanız, evcil hayvanınızı her zaman ödüllendirdiğinizden emin olun.