Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Yavru Kedi Beslenmesi

2019-04-29 22:41:40

Yavru kedilerin doğumundan 1 yaşına gelene kadarki süredeki beslenmeleri; yaşamlarının geri kalan sürecinde sağlıklı olmalarını belirlemektedir. Bu dönemlerde yavru kedilerin beslenmesi , yüksek besin değerli yiyecekler verilmesi ve en önemlisi doğru beslenme alışkanlığı kazandırılması hayati önem taşımaktadır.

 

Sütten kesme döneminde, yeni doğmuş yavru kedilerinizi kuru mamaya alıştırmak için, birkaç tane yavru kedi mamasını, su ile ıslatılarak, yatağının kenarına bırakılabilirsiniz. Yalnız mamayı kesinlikle süt ile ıslatmayınız. Eğer mamayı hemen yemiyorsa, ön patilerinin ucuna ufak bir parça ıslatılarak yumuşatılmış mamayı bırakınız, yavru kedileriniz, onu yalamaya yeltenecek ve böylece tadına ve kokusuna alışacaktır. Islatılmış mamayı yediğinde, yanlarına ayrıca bir kap kuru mama koyabilirsiniz ve yavru kedinizi kuru mama yemeye teşvik etmek için ıslatarak verdiğiniz mama miktarını azaltabilirsiniz. Fakat her zaman mamanın yanında kedilerinizin erişebileceği temiz ve taze su bulundurmalısınız.

              

Yaşamının ilk 4–5 haftasında, yavru kediniz ihtiyaç duyduğu tüm besinleri annesinden alacak. Normal şartlar altında 7 haftalıkken sütten kesilir. Ancak 4’üncü haftasına girdikten sonra Yavru Kedi Poşet Maması gibi özel olarak hazırlanmış bir mamayı yemeye alıştırabilirsiniz. Yavru kedinizi düzenli aralıklarla azar azar beslemeniz gerekebilir. Başlangıçta 6 öğün verebilirsiniz. İlk günlerde, mamayı tabağa yayarsanız yalayıp tadını alabilir. Yeni bir mamaya geçeceğiniz zaman aşamalı olarak ve her seferinde azar azar verin çünkü ani değişiklikler yavru kedinizin hassas midesini rahatsız edebilir. Yavru kediler sütten kesildikten sonra, sütü sindirme kabiliyetlerini yitirirler – yani inek sütü verilmemelidir! İnsanların tükettiği pek çok besin kediler için zararlı olabilir – örneğin, soğan kedilerde anemiye yol açabilir. Bu yüzden, yavru kedinize masada kalanları ve insan yemeklerini yedirmeye kalkışmayın. Eğer doğru zamanda doğru mamayla beslerseniz, ihtiyaç duyduğu bütün besin maddelerini alacaktır.

Yavru kediniz, süper hassas bir burnu ve dili sayesinde, yabancı kimyasal kokuları hemen ayırt eder. Su kasesi yerine birikintilerden (hatta tuvaletten!) su içmeyi tercih etmesinin nedeni budur. Yavru kedinizi biraz daha fazla su içmeye teşvik etmek için, su kasesini kedi kumundan uzakta sakin bir noktaya koyun.