Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü Atatürk Cad. No:154/3 Maltepe/İSTANBUL

Veteriner | Sivas'ta Nöbetçi Veteriner Uygulaması


Veteriner |

Sivas'ta Nöbetçi Veteriner Uygulaması

 

Sivas Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Aslan, Kurban Bayramı dolayısıyla başlattıkları nöbetçi veteriner uygulaması kapsamında, bayramda her gün 3 veterinerin görev yapacağını bildirdi.

Sivas Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Aslan, Kurban Bayramı dolayısıyla başlattıkları nöbetçi veteriner uygulaması kapsamında, bayramda her gün 3 veterinerin görev yapacağını bildirdi.

Aslan, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, Sivas'ın toplam hayvan varlığı hakkında bilgi verdi. Sivasgenelinde 322 bin civarında büyükbaş, 400 bine yakın da küçükbaş hayvan bulunduğunu ifade eden Aslan, kurbanlık olarak bakıldığında 20 bin büyükbaş, 26 bin küçükbaş hayvanın olduğunu söyledi.

Kurbanlık hayvan sayısının yeterli olduğunu, hatta il olarak fazla olduğunu anlatan Aslan, il dışına da fazlasıyla kurbanlık sevk edildiğini kaydetti.

Sivas'taki 20 bin kurbanlık büyükbaş hayvanın 8 bininin ve 26 bin kurbanlık küçükbaş hayvanın ise 15-16 bininin İstanbul'a sevk edildiğini belirten Aslan,

"İlimizde kesilenden daha fazlası il dışına gidiyor. Bu bizim için sevindirici, çiftçilerimiz için ise gelir getirici bir durum" dedi.

Kurban kesilirken dikkat edilecek hususların Müftülükçe açıklandığını ifade eden Aslan, İl Hayvan Sağlığı ve Zabıta Komisyonu olarak Kurban Bayramı'nın rahat geçmesi ve dini vecibenin yerine getirilmesi için gerekli tedbirleri aldıklarını söyledi.

Kurbanlık hayvan kesildikten sonra verem ve benzeri rahatsızlıkların akciğerlerindeki ve karaciğerlerindeki ödemden ve tümörden belli olacağını anlatan Aslan, vatandaşlardan kestikleri kurbanlık hayvanda tümör, lekelenme ve benzeri bir şey görmeleri halinde durumu müdürlüklerine bildirmelerini istedi.

İl müdürlüğü olarak Kurban Bayramı'nda nöbetçi veteriner[button link="http://www.megavet.com.tr" type="big"] veteriner[/button] uygulaması başlattıklarını, vatandaşların 215 17 23 nolu telefonu Bayram boyunca arayabileceklerini belirten Aslan, her gün 3 veterinerin nöbetçi olarak görev yapacağını söyledi.

Vatandaşlara damızlık dişi hayvanları kurbanlık olarak kesmemelerini, erkek hayvan kesmelerini öneren Aslan, hayvan varlığı açısından damızlık dişi hayvanların ve gebe hayvanların önemine dikkati çekti.

Kurban kesim yerlerinin Pazartesi Pazarı, Çarşamba Pazarı, Buğday Pazarı, Cumartesi Pazarı ve Pazar Pazarı olarak belirlendiğini aktaran Aslan, ayrıca mezbaahanelerde de kesimlerin yapılacağını kaydetti.

Vatandaşların, kendi bahçelerinde sadece kendi kurbanlığını kesebileceğini ifade eden Aslan, kesim yerlerinde veteriner kontrolünün olacağını, ayrıca belediye ekiplerinin de kesim yerlerinin hijyenini ve dezenfektasyonunu sağlayacağını bildirdi.

- SİVAS