Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü Atatürk Cad. No:154/3 Maltepe/İSTANBUL

Veteriner | Kurbanlıklar sağlık kontrolünden geçti


Pursaklar Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde, kurbanlık hayvanları hastalıktan korumak, hastalıklı, iyi beslenmemiş ve kurban olmaya elverişli olmayan hayvanların tespiti için harekete geçti. Pursaklar Belediyesi tarafından oluşturulan, veteriner hekim öncülüğündeki ekipler, ilçe merkezi ve köylerindeki hayvanları sağlık kontrolünden geçirdi.

Yetiştiricilere hayvanlarını hastalıklara karşı korumaları, Kurban Bayramı öncesinde hayvanların sevkinde sıkıntı yaşamamaları ve hayvancılık desteklerinden faydalanabilmeleri için bilgi verildi. Ayrıca aşılama çalışmalarının büyük bir özenle yaptırılması gerektiği hatırlatılırken, yetiştiricilerinde köylere gelen hayvan sağlığı ekiplerine yardımcı olması gerektiği vurgulandı. Veteriner Hekim Emine Yurdakan: "Şap hastalığı, tüm çift tırnaklı hayvanlarda görülen, kontrolü zor, yayılması hızlı ve ölümlerle sonuçlanan ekonomik kayıplara neden olan hastalıktır. Kurban Bayramı'nın yaklaştığı günlerde hayvan hareketlerindeki artıştan dolayı, hastalık riskleri de artmaktadır. Bu yüzden yetiştiricilerimizi şap hastalığı konusunda uyarıyor, hayvan sağlığı ve bakımı hakkında da bilgilendiriyoruz. Sevkiyatlarında hijyen ve dezenfeksiyona önem verilmesi gerektiğini özellikle belirterek, hayvan sahiplerini uyarıyoruz." dedi.

"KURBANLIKLAR KESİM ÖNCESİ MUTLAKA DENETLENMELİ"
Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin "Pursaklar Belediyesi olarak bu yılda hemşerilerimizin sağlıklı, huzurlu ve sorunsuz bir Kurban Bayramı geçirmeleri için; insan sağlığını tehdit eden hayvan hastalıklarının önüne geçmiş bulunmaktayız. Belgesi olmayan, sağlıksız ve hastalıklı hayvanların satışına asla müsaade etmeyeceğiz. Kurbanlıklar düzenli aralıklarla sağlık kontrollerinden geçmeye devam edecek. Hemşerilerim gönül rahatlığıyla ilçemizden kurbanlık alabilecekler."dedi.

KONTROLLER KURBAN BAYRAMI'NA KADAR DÜZENLİ ARALIKLARLA YAPILACAK
Kurban Bayramı öncesi Pursaklar Belediyesi'nin kurbanlık hayvanlara sunmuş olduğu sağlık imkanlarından memnun kaldıklarını dile getiren hayvan sahipleri şunları söyledi: "Belediyemiz tarafından yapılan bu kontrol sayesinde hayvan sağlığı konusunda bilgileniyor, hayvan hastalıklarına karşı önlemler alabiliyoruz. Böylece hayvanlarımızın sağlığını koruyarak, kendi sağlığımızı da korumuş oluyoruz. Başta başkanımız Selçuk Çetin olmak üzere, bu uygulamada emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz." diye konuştu.