Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Veteriner | Aşılamalar Hangi Sıklıkta Ve Ne Zaman Yapılmalı ?


Veteriner | AŞILAMALAR HANGI SIKLIKTA VE NE ZAMAN YAPILMALI ?

veteriner

Hayvanımızın sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için aşılarının zamanında ve uygun aralıklarla yapılması gerekir. Bunun için sahibi olduğumuz yavrunun geçmişi çok önemlidir. Yavrunun anne sütünü yaklaşık 6–8 hafta alması gerekir. Bu süre içerisinde eğer anneler aşılı ise yavruyu hastalıklara karşı korur. Maternal antibody denilen ve anneden yavruya geçen koruyucu maddeler, hamilelik sırasında placenta yoluyla yavruya geçerek onu korur. Daha sonra da colostral antibody dediğimiz koruyucu maddeler anne sütü yoluyla yavruya geçerek hastalıklara karşı onu korur. Annenin daha önce geçirmiş olduğu hastalıklar ve aşılamalar sonucu vücudunda oluşan antikor dediğimiz koruyucu maddeler yavruya doğumdan sonra anne sütü vasıtasıyla geçerek onu süt emdiği süre korur.
Anne sütü almamış olan yavruların ilk aşılamaları 2­­- 3 haftalık olunca, süt almış yavrular da 6-9 haftalık olunca yapılmalıdır.
Aşılamalar arasında mutlaka 2-4 haftalık süreler olmalıdır. İki haftadan daha az aralıklarla yapılan aşılamaların yavruya hiçbir faydası yoktur. Aşılar birbirini interfere ederek etkisiz kılmaktadır. İlk aşıdan bir hafta ya da on gün sonra yapılan diğer bir aşı tamamen etkisiz olacaktır.
Aşı yapılacak olan petimizin daha önceden iç ve dış parazitleri temizlenmelidir. Bunun için ağızdan tabletler ya da enseye spot on tarzında kullanılan antiparaziter ilaçlar kullanılır. Vücudunda parazit taşıyan petlerin aşılanması durumunda sinirsel bozukluklar ve ölümle sonuçlanabilecek reaksiyonlar gelişebilir.
Aşılamadan önce bir de mutlaka petimizin herhangi bir hastalık taşımaması gerekir. Onun için her aşılamadan önce petimizin sağlıklı olması, ateşinin normal sınırlarda olması gerekiyor. Bu sınırlar 38 -38,8 derecelerdir.
Hamilelik sırasında aşı yapılmaması gerekir. Hamile kalmadan iki hafta önce son aşının yapılmış olması gerekir.
Yavru eğer 6 haftalık olmuşsa, anne sütünü yeterli alıp almadığı bilinmiyorsa ya da yüksek enfeksiyon riski olan bir bölgedeyse iç ve dış parazitlerden arındırıldıktan sonra Parvovirus aşısı yapılır. Bundan 2-4 hafta sonra karma aşı uygulanır. Bu aşının içerisinde de Distempere, Hepatitis, Leptospirosis, Parainfluenza, Parvovirus viruslarına karşı koruyucu maddeler bulunmaktadır. Yine bundan 2-4 hafta sonra 2. karma aşı yapılır.
Bronşit aşısı diye bildiğimiz Bordetella aşısı da ilk yıl iki defa olmak üzere 2-4 hafta aralıklarla yapılır.
Üç aylıktan büyük olan petlerimize de kuduz aşısını senede bir defa olarak yaptırmamız yasal zorunluluktur.
Kediler için de aynı genel kurallar geçerlidir. Aşı olacak olan kedi yavrusu önce iç ve dış parazitlerden arındırılıp muayenesi yapıldıktan sonra aşılamaya başlanmalıdır.