Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü Atatürk Cad. No:154/3 Maltepe/İSTANBUL

Veteriner | Alaca'da Sokak Köpekleri Kısırlaştırıldı


Çorum'un Alaca ilçesinde 50 sokak köpeği kısırlaştırıldı.

Çevre Ormancılık İl Müdürlüğü ve Alaca Belediye Başkanlığı işbirliği ile hayata geçirilen sokakköpeklerinin kısırlaştırılması projesi kapsamında 50 köpeği gezici veteriner klinik otobüsü ile tıbbi yöntemler kullanılarak kısırlaştırıldı. Çevre ve Orman Bakanlığı izniyle Alaca Belediyesi Hayvan Rehabilite Merkezi'ne gezici veteriner klinik otobüsü ile gelen özelbir veterinerlik şirketi ekibi ilk olarak burada bulunansokak hayvanlarını sağlık kontrolünden geçirerek kısırlaştı.

Alaca Belediyesi Hayvan Rehabilite Merkezindeki çalışmanın ardından ilçe genelinden toplanan başıboş köpeklere de kısırlaştırma işlemi uygulandı. Baştan sona hayvanların acı çekmeden kısırlaştırılması için tasarlanmış klinikte işlemler tamamen steril bir ortamda veteriner hekimler tarafından yapıldı.

İlk olarak iğneyle uyutulan hayvanlar daha sonra kliniklere alınarak burada kısa süreli bir operasyonla kısırlaştırıldı. Sokak köpekleri kısırlaştırıldıktan sonra iyileşme dönemlerini hayvan rehabilite merkezinde geçirmek üzere merkeze bırakıldılar. Sokak köpeklerinin kontrolsüz üremelerini engellemek amacıyla başlatılan ve 'her hayvana yaşama hakkı' sloganı ile başlatılan Proje hakkında bilgiler veren Belediye Veteriner Hekimi Süheyp Yaprak, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ile ortalaşa gerçekleştirilen

proje ile sokak köpeklerinin modern tıbbi yöntemler kullanılarak kısırlaştırıldığı söyledi.

Kısırlaştırılan hayvanların daha uysal davranışlar içine girdiğini belirten Süheyp Yaprak, bu proje ile hemsokakta başıboş gezen hayvanların üremelerini kontrol altına almak hem de sokak köpeklerinin çevreye verdiği rahatsızlıkları ortadan kaldırılmasının amaçlandığını sözlerine ekledi.