Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Toxoplasma

2019-01-26 19:40:02

Toxoplasma Gondii isimli parazitin vücuda girişiyle meydana gelen Toxoplasma, cinsine dahil parazitik tekhücreli bir türdür. İnsan ve diğer bütün memelilerde hücre içi paraziti olarak yaşar. Ara konak insan, kuş, sığır gibi omurgalı hayvanlardır.


Son günlerde kedi parazitinden kaynaklı göz hastalığı vakaları kedi besleyenleri kuşkuya düşürmüş bulunmakta. Sizin için bu yazımızda toksoplazmanın bulaşma ihtimalinin nasıl olduğunu, belirtilerini ve korunma yollarını yazdık. İlk kez 1908 yılında Afrikada gondi adı verilen bir tür kemirgende saptanan bu parazit Toksoplazmozis Toxoplasma gondii adı verilen parazitin neden olduğu bir enfeksiyondur. İnsan ve diğer bütün memelilerde hücre içi paraziti olarak yaşayan Toxoplasma, herhangi bir belirti vermeden uzun süre vücutta taşınabilir.


Toxoplasma Nasıl Bulaşır ?

Pekçok tür omurgalı canlıda enfeksiyona neden olur. Buna karşılık sadece evcil kedilerin barsağında dişisi ve erkeği bir araya gelerek üreyebilir. Bağısak dışında başka bir yerde üremesi mümkün değildir. Bu parazitler kedinin dışkısı ile dışarıya atılır ve buradan diğer canlılara sindirim sistemi yolu ile bulaşır. Daha açık bir ifade ile enfeskiyonun insan ya da diğer hayvanlara bulaşabilmesi için ağızlarından girmesi gerekir. Toxoplasma  insana 3 şekilde bulaşıyor:

1-) Kedinin dışkısına temas eden elimizi yıkamadan ağzımıza götürdüğümüzde                                                                                   

2-) Tam pişmeyen et yediğimizde                                                                                                                                                            

3-) Anne adayından hamilelik sırasında bebeğine bulaşması

Toxoplasma Belirtileri

Yetişkinlerde çoğunlukla pek belirti vermez. Çoğu zaman hafif bir soğuk algınlığı şeklinde atlatılır. Hafif kas ve eklem ağrıları, halsizlik, yorgunluk, lenf düğümlerinde şişlik gibi belirtiler görülebilir ve bu belirtiler birkaç hafta ile birkaç ay içinde kendiliğinden geriler. Çok nadir olmak üzere göz enfeksiyonlarına neden olabilir. Bağışıklık sistemi baskılanmış lösemi, lenfoma, AIDS hastaları ile organ nakli yapılan hastalarda çok daha fazla görülür ve hatta ölümlere neden olabilir.


Toxoplasmadan Korunma Yolları

Ellerinizi sık sık yıkamalısınız Çıplak el ile toprağa temes etmemeli, mutlaka eldiven giymelisiniz.

Çiğ ya da az pişmiş et yememelisiniz ayrıca eliniz çiğ ete temas ettiğinde mutlaka yıkamalısınız.

Çiğ et kestiğiniz bıçağı yada kesme tahtasını yıkamadan başka bir madde kesmemelisiniz. Ayrıca çiğ sebze ve meyveleri çok iyi yıkamalısınız.

Dışarıda yeşil yapraklı salataları yememeye dikkat etmelisiniz.

Toxoplasma parazitinden korunmak için pastörize edilmemiş süt içmemeli ve bu tür sütlerden üretilmiş ürünleri kullanmamalısınız.

Evde kedi varsa kumunu eldiven ve kürek olmadan kesinlikle değiştirmemelisiniz.

Kedinin kumunu 24 saat aralıklarlarla değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Kedinizi dışarı bırakmamalı ve çiğ et yedirmemelisiniz.