Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü Atatürk Cad. No:154/3 Maltepe/İSTANBUL

Şap Aşısı Olmayan Kurbanlıkların Satışına İzin Verilemeyecek


Şap Aşısı Olmayan Kurbanlıkların Satışına İzin Verilemeyecek

 

 

Akseki Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, Kurban Bayramı öncesinde hayvan satıcılarını şap aşısı ve küpeleme konularında uyardı.

Akseki Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, Kurban Bayramı öncesinde hayvan satıcılarını şap aşısı ve küpeleme konularında uyardı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Sait Yıldırım, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, şap aşısı yapılmamış kurbanlık hayvanların satışlarının kanunen yasak olduğunu hatırlattı. İlçede, kayıtlı 60 bin küçükbaş hayvan bulunduğunu belirten Yıldırım, küçükbaş hayvanlarda şap aşısı çalışmasının sürdürüldüğünü, ifade etti.

Küpeleme ve şap aşısı yaptırılmamış küçükbaş hayvanlarda hayvan başı 50 TL, büyükbaş hayvanlara ise hayvan başına 300 TL para, araç sürücüsüne ise pazarlara girmeme cezası verildiğini hatırlatan Yıldırım, yakalan hayvanın da mezbahada kesildiğini kaydetti.

Veteriner hekim Şuayip Tekin, ilçede sonbahar dönemi büyükbaş hayvan şap aşısı çalışmalarının 1 Ekim'de başladığını, aşılama çalışmalarının 30 Kasım'da sona ereceğini bildirdi. Tekin, Akseki merkez ve köylerinde küçükbaş ve büyükbaş kurban kesecek vatandaşların kestikleri hayvanların kulak numaralarını küpeleriyle birlikte İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne getirmeleri gerektiğini hatırlattı.