Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Papağan

2019-01-23 02:18:39

Papağanlar kıvrık gagalı, etli ve kalın dilli, parlak tüylü, sıcak yerlerde yaşayan kuş türlerindendir. Aynı zamanda bazı papağan türleri söylediğiniz bazı şeyleri tekrar edebilir.

Papağanlar, evde beslemek için tercih edilen hayvanlar arasındadır. Özellikle sesleri duyarak tekrar ettiklerini görmek Papağan beslemenin en eğlenceli tarafıdır. Yeterli sabır ve eğitim ile Papağanlar yeni kelimeler öğrenebilir ve bu kelimeleri tekrarlayabilirler.


Papağan Nasıl Konuşturulur

Papağanlar nasıl konuşturulur ? sorusunun en önemli cevabı ise; sabırla konuşturulur. Papağanları konuşturmak sabır ve zaman ister. Papağanınızın yanında oturup istediğiniz kelimeleri birkaç dakika arayla tekrar etmeniz, onun kelimeyi ezberlemesine kolaylık sağlar. Bu yöntemin dışında gün içerisinde duyduğu sözcükler de aklında kalmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle yanında yanlış kelimeler söylememek gerekir. Papağanın konuşması gösterdiğiniz sabıra, kuşa olan ilginize, biraz da kuşun cinsine, karakterine ve yaşına bağlıdır. Küçük yaştaki Papağanlar kelime öğrenmeye çok daha eğilimlidir ve yaşları ilerledikçe kelime öğrenmeye de devam ederler.

 

Papağan Bakımı

Papağanın kafesi iki günde bir temizlenerek sağlıklı ortamda bulunması sağlanılmalıdır. Kafesin dibinde kalan kabuklu yemişler nemli bir ortam oluşturur bu da papağanınızın sağlığını tehdit eder. Papağanın kafes içinde oynayacağı oyuncakların yerlerini sürekli olarak değiştirmeli, oyuncakların olduğu yerden başka alanlara da gitmesini sağlamalısınız. Papağan bakımı içerisinde papağanın sıkılmasını önlemek önemlidir. Bunun için sürekli olarak kelime ezberletmeye çalışabilirsiniz. Bu durum papağanın eğlenmesini sağlayacaktır. Papağanınıza yemlerin dışında vitaminler ve destek gıdaları da vermelisiniz. Papağanlar kabuklu yemişleri çok sevseler de sürekli kabuklu yemiş vermemelisiniz. Çünkü besin çeşitliliği çok önemli bir yer tutar. Papağanların pençeleri ve tırnakları uzadığında kafese rahat tutunamaz ve gagaları uzayınca yemişleri rahat bir şekilde tutamaz ve yiyemezler. Bu nedenle pençe bakımını yapmayı ihmal etmemeli ve gagaları belirli uzunluklarda kesilmelidir. Tüylerin solmaması için bakım spreyleri ile tüy bakımı yapmalısınız.