Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Muhabbet Kuşu Tüy Dökme Sorunu

2019-04-02 15:11:07

Sesleri ile bizleri mutlu eden muhabbet kuşlarının da diğer hayvanları gibi bazı sorunları vardır. Bunlardan bizleri en yoranı da muhabbet kuşu tüy dökme sorunu olmaktadır. Muhabbet kuşu tüy dökme sorunları ile çok sık karşılaşmaktayız.


Muhabbet kuşunuzda aşırı derecede tüy dökülmesi, kaşıntı ya da abartı derecede kabartı olursa, en yakın veterinere gitmenizi öneririz Parazitlerle ilgili sorun olabilir. Öncelikle onlara uygun spreyler bulunmaktadır. Ancak küçük miktarda kilolarına göre önerilen şekilde damlalarla parazitleri kökten çözebilirsiniz veya muhabbet kuşunuzu korkutmadan tüy aralarını her hangi bir alerji problemi, mantar var mı ya da ve uyuz gibi sıkıntıları var mı diye dikkat etmemiz gerekmektedir. Bunun dışında muhabbet kuşu tüy dökme sorunu mevsimsel tüy dökmesi ya da mama değişiminden dolayı da olabilmektedir. İlk evcil hayvanım olan muhabbet kuşum mamasını değiştirdikten sonra ölmüştü. Bu yüzden mamasını fazla değiştirmemeye dikkat etmelisiniz. Stres gibi bir durum söz konusu olduğunda da tüy dökümü olmaktadır. Evdeki değişimler, ses yükselmeleri, ev taşınmaları stres yaratabilir veya kafesin yeri değiştiğinde stres yapıp tüy dökebilmektedirler. Bu nedenle çocuk gibi davranmamız ve yaklaşmamız gerekmektedir.


Muhabbet kuşu tüy dökme sorunu çözmek için öncelikle problemin neden kaynaklandığını öğrenmeniz gerekmektedir. Eğer problem sizin tarafınızdan kaynaklı değil ve sağlık durumundan ötürü ise ilk işiniz veterinere götürmek olmalıdır. Kullandığınız yemin kalitesine dikkat edip, konuyla ilgili tecrübeli kişilerden tavsiye alarak kullanmalısınız. Mama değişiklikleri kuşun sağlığını etkilemektedir. Sizlerin dikkat etmesi gereken en mühim konulardan biri budur. Çocuk bakar gibi bakmanız ve ilgili olmanız gerekmektedir. Kuşlar hassastır ve çoğu olayı algılamaktadırlar.