Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü Atatürk Cad. No:154/3 Maltepe/İSTANBUL

Muhabbet Kuşu Aksesuarları

2019-04-28 14:23:48

Sahiplenmeye karar verdiğiniz hayvanın türü ne olursa olsun o hayvan hakkında önceden bilgi sahibi olmalı beslenmesi, bakımı, sağlığı konusunda ki herşeyi araştırmalısınız. Bu yazımızda muhabbet kuşu sahiplenenler için muhabbet kuşu aksesuarları nelerdir ? Muhabbet kuşu kafesi ve muhabbet kuşu kafes oyuncaklarını sizlerle paylaştık.

Muhabbet kuşlarının yaşamları çoğunlukla kafeslerinde geçmektedir. Bu nedenle kuşunuzun içinde bulunduğu kafesin konforlu ve onun her ihtiyacına cevap verecek şekilde olmasını sağlamalısınız. Öncelikle kafesi konumlandıracağınız yer bel hizasından yüksekte olmalısı ve kuşunuzun bakımı eksiksiz yapmanız, kafesini onun ihtiyaçlarına tam anlamı ile cevap verebilecek şekilde yapmanız çok önemlidir.


Muhabbet Kuşu Kafesinde Ne Olmalı ?

-Muhabbet kuşu kafesi standı :

Kuşunuzu bulundurduğunuz yer eğer büyük ise kuşunuzun daha serbest dolaşabilmesi için isterseniz muhabbet kuşu kafesi standı alabilirsiniz.Standın üstünde bulunan kanca sayesinde kafes, yaklaşık olarak sizin boyunuz ile aynı yükseklikteki bu standa kanca ile yerleştirilmekte. Böylece kuşunuz 360 derece bir görünüme sahip olur. Bu da onunla iletişiminizi kolaylaştırır.

          

-Suluk Ve Yemlik:

Suluk ve yemlik aslında en temel ihtiyaçtır. Suluk ve yemlik çeşitleri o kadar fazladır ki sınırsızdır diyebiliriz. Ancak kapalı yemlik ve otomatik suluklar tercih etmenizi tavsiye ederim.

-Tünek:

Muhabbet kuşları kafeste parmaklıklara tutunurlar. Ancak bunun uzun süre yapılması ayaları ve tırnakları için kötü olabilir. Bu yüzden kafeste olması gereken ikinci bir ihtiyaç ise tünektir. Tünekler muhabbet kuşlarının oturmaları üzerine tasarlanmış pratik ürünlerdir.

Yuva:

Bir kafeste iki tane muhabbet kuşu besliyorsanız, kuş yuvası almanız şart. Herhangi bir çiftleşmenin söz konusu olması durumunda dişi kuş, yumurtalarını bu yuvaya bırakacak ve yavrularını ilk günlerde orada besleyecektir. Zaten kuş yuvası kafeste bulundurmasanız kuşların çiftleşmesi söz konusu olmaz.

Taşıma kutusu:

Kuşunuzu veterinere ya da bir yere götürmek isteyebilirsiniz. Böyle durumlarda taşıma kutusuna ihtiyacınız olacaktır. Zira kafesi taşımak daha zor olacaktır. Her an elinizin altında olacak bir muhabbet kuşu taşıma kutusu temin edebilirsiniz. Kuşunuzun girebileceği kadar büyük, ancak içerisinde sallanmasını önleyecek kadar küçük olan bu kutunun üst kısmında hava akışını sağlayan delikler bulunmakta.

Oyun platformları:

Muhabbet kuşunuza biraz keyif katmak güel bir fikir olur. Zilli, aynalı ve tünekli muhabbet kuşu oyun platformlarını petshoplarda ya da bazı veterinerlerde bulmanız mümkün.

Gaga taşı:

Muhabbet kuşlarının en çok keyif aldıkları gaga taşı ile gagalarını törpülemektir. Bu sebeple kafes aksesuarı olarak kaliteli bir gaga taşı almanızda fayda vardır.

            

Oyuncaklar:

Zilli aynalar, ipli salıncaklar, tırmanma duvarları ya da dönme dolaplar. Pek çok farklı muhabbet kuşu kafes oyuncakları arasından seçim yaparken zorlanabilirsiniz. Kuşunuza çeşitlilik ve farklı eğlenceler sağlamak adına dönem dönem kafesin içinde yer alan oyuncakları değiştirebilirsiniz.

Ballı krakerler:

Bir muhabbet kuşunun yeminden daha çok sevdiği bir yiyecek varsa o da yeminin balla tutturulmuş ve kafesinin tepesinden sallandırılmış olmasıdır. Ancak ballı kraker tüketimini kuşunuzun sağlığı için abartmamalı ve bu krakerleri ölçülü dozlarda vermelisiniz.