Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Muhabbet Kuşları

2019-01-05 12:48:23

Evde en çok beslenen hayvan türlerinden biri de muhabbet kuşudur. Muhabbet kuşları, papağan türleri içerisinde yer alan evcil bir kuş türüdür. Yeşil veya sarı tüy rengine, kanatlarında ise siyah taralı çizgilere sahip olan küçük uzun kuyruklu bu kuşlar doğal ortamlarında 18 cm uzunluğunda 30-40 cm ağırlığındadır.

 

Erkek Muhabbet Kuşları

Muhabbet kuşlarından erkek olarak daha çok konuşkandırlar. Erkek muhabbet kuşlarının burun renkleri çoğunlukla koyu mavi, açık mavi, parlak mavi ve koyu pembe tonlarıdır. Zeytin yeşili renginde olan erkek kuşların ise burun rengi lacivert olur.

Erkek Muhabbet Kuşlaının Özellikleri Nelerdir?

-Eğer muhabbet kuşları sesleri hoşunuza gidiyorsa erkek cinsi seçmelisiniz. Çünkü erkek muhabbet kuşlar dişi kuşlara göre daha uzun öterler, öttüklerinde ise kafalarını sallarlar.

-Erkekler muhabbet kuşları dişilere göre daha sakindir.

-Erkek muhabbet kuşları dişilere göre daha fazla hareketlidirler.

-Erkek muhabbet kuşları 100 kelimeye kadar ezber yapalilirler. Dişilerde bu sayı daha az olmaktadır.


Dişi Muhabbet Kuşları

Dişi muhabbet kuşlarının burun rengi kahverengi, kirli beyaz, açık beyaz ya da sarımsı bir renkte olur. Ancak dişi kuşlar kızgınlık dönemindeyken burun renklerinde değişiklilik görülür.

Muhabbet Kuşları Kafesleri mümkün oldukça büyük seçilmeli. Muhabbet kuşu kafesinde neler olmalı, nasıl temizlenmeli ve muhabbet kuşu nasıl temizlenmeli ? Konuları hakkında 'Muhabbet kuşları ve kafesleri' başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Muhabbet kuşunuzun yemini özel ambalajında tercih etmelisiniz. Hasta kuşların dışkıları cıvık olur ve dışkı ile birlikte sıvı da atarlar. Normal de ise dışkılarının beyaz olması gerekmektedir. Ancak hastalık söz konusu ise dışkının rengi de farklı olur.

Muhabbet kuşu fiyatları türüne ve cinsine göre değişmektedir. Ancak yavru bır kuş yaklaşık olarak 40-50 tl civarındadır.