Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Muhabbet Kuşları Ve Kafesleri

2019-01-07 17:07:29

Papağan türleri arasında yer alan muhabbet kuşları, evde en çok beslenen evcil hayvanlardır. Her canlı gibi muhabbet kuşları da temizlenmeye ihtiyaç duymaktadır.


Muhabbet Kuşunun Temizliği Nasıl Yapılır ?

Eşlerine düşkünlükleri ile bilinen muhabbet kuşları, temizlik ihtiyaçlarını doğada rahatlıkla karşılayabilirler. Ancak ev ortamında hızlı kirlendiklerinden daha çok bakıma ihtiyaç duyarlar. -Muhabbet kuşu nasıl yıkanır ? Muhabbet kuşunuzun temizliğini 15 gün ara ile yapmanız yeterli olacaktır. Hava durumuna göre bunu ayda bir defa ya da havanın iyi olmasına parelel olarak ayda 2 defadan fazla da yapabilirsiniz. Kuşunuzu gagası ile sürekli vucudunu temizlediğini görürseniz bu durum banyo yaptırmanızın vaktinin geldiğini gösterir. Muhabbet kuşunuz için temin edeceğiniz banyoluklar vardır. Bu banyoluğa ılık su ve çeşitli oyuncaklar koyduğunuzda muhabbet kuşunuz kendisini yıkayacaktır. Muhabbet kuşunuzu elinizde de temizleyebilirsiniz. Bu yıkamada musluktan akan su tazikli olmamalıdır. Diğer bir seçenek ise muhabbet kuşu sprey banyo özel ürünüdür. Kuş için olan bu ürünle de kuşunuzun temizlik ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Kuşunuzu yıkadıktan sonra havlu ya da fön makinesi ile kurutmanıza gerek yok. İsterseniz üzerindeki fazla suyu bir kağıt havlu ile alabilirsiniz. Kuşu ılık bir ortama bıraktığınızda kendisi doğal olarak kurur.


Muhabbet Kuşunun Kafesi Nasıl Olmalıdır ?

-Muhabbet kuşu kafesi boyutu mümkün oldukça büyük seçilmeli. Bu hem onun rahatlığı için hem de ilerde bir muhabbet kuşu daha alırsanız tekrar kafes almamanız için yararlı bir seçim olacaktır.

-Kafes telleri yatay olmalıdır. Bu durum tutunmasına, tırmanmasına ya da takla atmasına kolaylık sağlayacaktır.

-Kafes içinde mutlaka sürekli su bulundurmalı ve suyu bazen yenilemelisiniz.

-Kafes içinde bulundurmanız gereken malzemeler vardır. Bunlar ; Yem kabı, su kabı, kafes içinde durabilmesi için tünek bunların dışında salıncak, ziller, balık kemikleridir. İsterseniz dışı için koruyucu tül de kullanabilirsiniz. Muhabbet kuşu kafesi temizliğini mutlaka 2-3 gün ara ile yapmanız gerekir.