Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Megavet Kuaför


•TRAŞ GEREKLİ Mİ?

Eğer petlerinizin tüylerini düzenli olarak tarıyor, fırçalıyor ve bakımını yapıyorsanız onları traş ettirmeyebilirsiniz. Hatta canlı, parlayan ve ışıl ışıl bakımlı tüylerle çok da hoş görüneceklerdir. Ancak, düzenli bakımı yapılmayan tüyler birbirlerine girerek keçeleşirler ve yapıları bozulur. Sonrasında ise tüylerin dökülmesi gibi bir takım cilt sorunları başlayacaktır.
Keçeleşmiş tüylerin taranması yada bu bölgelerin açılmaya çalışılması, petlere büyük acı vermekte ve sonrasında onları taraktan, fırçadan hatta ellerinizle bazı vücut bölgelerine dokunmanızdan bile korkutmaktadır. Keçeleşmiş tüyleri taramaya ve açmaya çalışmak tüylerin tutunduğu deri bölgelerinde yaralanmalara sebep olmaktadır. Yaralanmış bölgelerde de enfeksiyon etkenleri kolaylıkla çoğalabilmektedir.
Tüyleri keçeleşmiş olan bir pet'e banyo da yaptıramazsınız. Çünkü banyo keçeleri daha da sıkılaştırır ve altındaki deri bölgeleri tam anlamıyla kuruyamaz. Ulaşılamayan bu nemli ve kirli bölgeler mikroplar, mantar etkenleri ile kene ve pirelerin yerleşip çoğalmaları için çok uygun ortamlardır.


Kısa Kesim Traş (Makina Traşı)
Bu tür traş medikal bir sebep olmadıkça biz hekimler tarafından da tavsiye edilmemektedir. Çünkü, bütün tüylerin birden alınması-özellikle keçeleşmiş bölgelerin çıkarılması-deride tahrişlere ve bazı hassas bölgelerde daha sonraki kaşıntılar sebebi ile yaralanmalara sebep olmaktadır. Ayrıca bu traş şekli, keçeleşmiş tüylerin alınmasının zorluğu sebebi ile bazı küçük cilt tahrişlerine de sebep olabilir.Bu nedenle, bu tür traş sonrası petlere mutlaka medikal banyo (antiparaziter ve antiseptik ilaçlarla) yaptırılmalı, tüyler ve deri iyi kurutulmalıdır. Traş sonrası medikal banyo bu tür cilt problemlerinin kullanılan traş materyali ile petler arasında kolaylıkla taşınmasının da önüne geçecektir.
Traştan Sonra Petlerinizin Tüyleri -yaklaşık olarak- Ne Kadar Kalacak?
4 Numara ……0.67 cm
5 Numara ……0.45 cm
7 Numara ……0.22 cm
10 Numara ……0.11 cm
Çok keçeleşmiş tüylerin ancak 10 numara ile traş edilebileceğini unutmayınız.


Uzun Kesim Traş (Makas Traşı)
Petlerin tüylerinin uzayan kısımlarının makas yada özel ayak takılmış traş makinaları ile ırk özellikleri de gözönüne alınarak ya da sahibinin isteği doğrultusunda traş edilmesidir. Ancak, Veteriner hekimlerinin de tavsiye ettiği bu traş şekli, düzenli olarak taranıp-fırçalanan; vücudunun hiç bir bölgesinde keçeleşmiş tüy problemi olmayan ve düzenli olarak dış parazitlere karşı korunan petlerde uygulanmalıdır. Keçeleşmiş, tüy yapısı bozulmuş ve kepekli petlerde bu tür traş sağlık açısından problem oluşturabilir.


BANYO
Bilinenlerin aksine, petlerin banyo yapma sıklıkları hakkında belirli süre yoktur. İhtiyaçları olduğu zaman kısaca, kirlendikleri zaman yıkanabilirler. Köpek ve kediler,derilerinde ter bezleri olmadığından terleyemezler. O nedenle doğru şampuan seçimi ve iyi durulama - kurulama çok önemlidir. Uygun olmayan maddeleri terleyerek vücutlarından atamayacaklarını unutmamamız gerekmektedir.
Veteriner hekimleri olarak bizler, sıcak olan ülkemizde petlerinizi antiparaziter özellikli medikal şampuanlarla yıkamanızı tavsiye ediyoruz. Böylece bazı cilt problemlerinin de önüne geçmiş olacaksınız.
Keçeleşmiş tüyleri olan petlerinizi yıkamayınız. Bu onların sağlığını daha da bozacaktır.
Keçeleşmiş tüyleri açmaya çalışmak yerine traş etmek daha insancıl bir yöntemdir. Kendi saçımızdaki keçeleri açmaya benzer şekilde keçeleri açmaya çalışmak onlara çok acı verecektir.