Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Leptospirosis Nedir ?

2019-02-24 06:41:38

Leptospirosis nedir ? Leptospirosis nasıl bulaşır ? İnsanlarda ve hayvanlarda görülen bakteryal bir hastalıktır. Bu hastalığa, enfeksiyonlu hayvanın idrarında ve dokularında bulunan leptospira bakterisi neden olur.

 

Leptospirosis rahatsızlığının yaygın olan belirtileri şiddetli baş ağrısı, ateş, kas ağrısı, titreme, kusma ve gözlerin kızarmasıdır. Belirtiler, grip gibi başka hastalıklara benzeyebilir ve tanılama çoğu kez güçtür. Bazı insanlarda bu belirtilerin hepsi birden görülmez. Leptospirosis rahatsızlığına yakalananlarda şiddetli başka hastalıklar gelişebilir. Bunlar, böbreklerin çalışmaması demek olan Weil's hastalığını, sarılığı (karaciğer hastalığının belirtisi olan deri sararması) ve cilt ve mukoza kanamasını içerebilir. Ayrıca menenjit (beyin zarı iltihabı) ve akciğerlerde kanama da oluşabilir.

Leptospirosis Nasıl Bulaşır ?

Leptospira bakterileri vücuda derideki kesiklerden ya da sıyrıklardan ve bazen de ağzın, burnun ve gözlerin zarlarından girebilir. Birçok değişik hayvanın böbrekleri leptospira bakterilerine yataklık yapabilir. Bulaşma, mikroplu hayvanın idrar veya etiyle temas etme sonrasında olabilir. Hayvan idrarı ile pisletilmiş toprak, çamur veya su, enfeksiyon kaynağı olabilir. Pislenmiş yiyeceği yemek veya suyu içmek, zaman zaman bulaşmanın sorumlusu olmuştur.

 

Leptospirosis Riski Taşıyanlar Kimlerdi ?

Hayvanlarla yakın teması olanlar veya hayvan idrarı ile pisletilmiş su, çamur, toprak veya bitkilere maruz kalanlardır. Kimi meslekler de yüksek risk taşır (örneğin: çiftçiler, veterinerler, mezbaha çalışanları ve şeker kamışı ve muz yetiştiricileri). Pislenmiş su veya toprak ile teması içeren kimi eğlence etkinlikleri de leptospirosis hastalığının bulaşmasını olanaklı kılar (örneğin: kamp yapmak, bahçecilik, ormanda yürüyüş, hızlı sularda kürekçilik ve diğer su sporları).