Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Kuş Veterineri

2019-07-15 16:57:25

Kuş ve diğer kanatlı hayvanlar memelilere göre daha hassas oldukları için normal olmayan bir bulgu ile karşılaşıldığında vakit kaybetmeden kuş veteriner hekimine götürmeniz gerekir. Basit görünen bir durum bile bazen çok ciddi enfeksiyonun habercisi olabilir ve ihmal edilince geri dönüşü olmayan ortopedik problemlere yol açabilir.

Kuşunuzda hastalığın ortaya çıkmadan önce teşhis edilebilmesi ve önlen ilebilmesi için yılda en az 2 defa sağlık kontrolünden geçirtmeniz gerekir. Megavet olarak kliniğimizde tecrübeli hekimlerimiz genel muayenede buldukları problemleri sizlerel paylaşır, gerekli kontroller, tedaviler ayrıca gaga, tırnak ve kuşların kanat bakımlarıda yapılır. Yıllık genel muayene ve testler ile kuşlarınızın iç organlarını durumunun bir portresi ortaya çıkarılarak gerekli önlemlerin alınması sağlanır.

Klinik Laboratuvar Hizmetlerimiz

Kuşlarınızın hastalıklarının teşhislerinde laboratuvar muayeneleri çok önemlidir. Kan testlerinde kuşların iç organlarının fonksiyonları, kalsiyum ve şeker seviyeleri kontrol edilerek o anki durumu hakkında bilgi edinmekteyiz. Dışkı tahlillerinde ise kuşlarda hastalık yapıcı etkenleri ve barsak parazitlerini araştırmaktayız. Ayrıca yine dışkı testleriyle kuşlarda öldürücü bir hastalık olan ve halk arasında Kuruma hastalığı olarak bilinen Megabacter hastalığının etkenini araştırmaktayız. Kuşlardan insanlara bulaşabilen ve üst solunum yolları hastalığına yol açan Kalamidya Psittaci testini 30 dakika içerisinde yaparak sonucu size bildirmekteyiz. Kuş Veterineri olarak kuşlarda gördüğümüz hastalıkların çok büyük bir kısmı yanlış ve sağlıksız beslenmeden kaynaklanmaktadır.Bunlara ek olarak değişik türdeki kuşların beslenme ihtiyaçları farklılıklar göstermektedir.Ay çekirdeği kuşların en büyük düşmanlarından biri olup Epilepsi krizlerine neden olan Kalsyisum ve A vitamini noksanlıklarına neden olmaktadır.