Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Köpeklere Kendinizi Tanıtmanın Yolları Nelerdir ?

2019-04-23 19:23:26

Köpekler insan konuşmalarını bizlerin tahmininden fazlasıyla anlamakta. Bu yazımızda özellikle yeni köpek edinenler için köpeklere kendinizi tanıtmanın yolları nelerdir ? Sorusunu yanıtladık. Bu arada köpekler ne dediğimizi anlamakla kalmamakta ne şekilde dediğimizide çok iyi anlamaktadırlar.

Köpeklerin ve insanların iletişim kurma şekilleri şüphesiz birbirlerinden çok farklıdır. İnsanların yaptığı ve normal olarak karşıladığı hareketler, minik dostlarımız için farklı algılanabilmekte hatta tehdit ve korku yaratabilmektedir. Minik dostunuza kendinizi tanıtmanın tek yolu bu işi onun kabul ettiği şekilde yapmaktır. Yani o size değil siz ona tabi olmalısınız aksi halde sağlıklı bir tanışma olmaz.

Köpek eğer sahipli bir köpek ise ilk olarak yapmanız gereken şey köpeğin sahibinden izin istemek olacaktır. Bu şekilde bir başlangıç yapmak, köpek sahipleri tarafından istenilen davranış şekilleridir. Aynı zamanda bu isteğin karşısında köpek sahibi size köpeğiyle alakalı özel bir durum varsa yapmamanız gereken davranışları da söyleyecektir. Köpek sahipli değil ise belirtilen adımları uygularken daha da dikkati olmanız gerekir. Size doğru gelen, fakat yanlış olan bir şey köpeği sinirlendirebilir veya korkutabilir.

Yüz yüze etkileşime girerek yaklaşmamalısınız. Köpekler izlenmekten hoşlanmazlar ve normal yaşantılarında başka köpeklere, insanlara ve diğer hayvanlara kavis çizerek yaklaşırlar. Her ne kadar tasma ile düz bir şekilde yürüseler de minik dostumuzu ürkütmeden ve strese sokmadan yaklaşmanın en güzel yolu köpeğin yanından yaklaşmak olacaktır.

Elinizi üzerine doğru yaklaştırarak sevmeye kalkmayın. Minik dostumuz bu hareketinizi bir saldırı girişimi olarak algılayabilir. Her ne kadar sevgi göstermek için bu davranışta bulunuyor olsanız da, onun düşünce yapısı sizinki ile aynı olmayabilir.

Tehditkar ve hızlı hareketlerde bulunmayın. Hızlı hareketler yerine yavaş hareketleri tercih edin. Köpekler genellikle bölgelerini koruma yönünde hareket ederler. Hızlı bir hareketinizi, bölgelerine yapılan işgal olarak algılayabilirler.

İlk hamleyi ondan bekleyin. Bu şekilde minik dostumuza, sizi koklama ve tanıma şansı verirsiniz.Sizi koklamaya devam ediyorsa ilgi ve şefkat bekliyordur. Minik dostumuzu sevebilirsiniz.

Köpeklere kendinizi tanıtmanın yollarından biri de minik dostumuzun çenesinin altından ya da arka tarafından sevin. Çene altı bölgesi köpeklerin sevilmekten en çok hoşlandığı bölgedir. Bu bölgeden severek, minik dostumuzun hoşuna giden bir davranışı sergilemiş olursunuz.