Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Köpeklere Banyo Yaptırmak Doğru mudur ?

2019-08-02 23:10:12

Köpekler, dışarıya çok çıktıkları için, tüylerinin de kirlenmesi nedeni ile temizlikleri önemsenmeli. Peki, köpeklere hangi aralıklarla banyo yaptırmak gerekir ?


Köpekler hakkında genel olarak yanlış bilinen şeylerden biri sık banyo yaptırılmalarıdır. Çünkü köpeklerin ter bezleri yoktur bu yüzden kolay kolay terlemezler ve dolayısıyla sık banyo yaptırılmaya ihtiyaç duymazlar, ezber bilinen köpeklere sık banyo yaptırma durumu aslında küçük dostlarınız için çok da faydalı değildir, zira köpekler sadece patilerinden terlerler. Köpeklerin üç ayda bir yıkanmalarını önerilmektedir. Tabii ki, farklı deri türlerine sahip köpekler farklı seviyelerde taramak, yıkamak gerekir. Köpeğinizin alışkanlıkları banyo yapmak üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Köpeğinizin yapışkan, pis kokulu veya yiyecekle ilgili karışıklıklara bulaşma eğilimi varsa, onu daha sık yıkamak zorunda kalabilirsiniz. Ancak bir kez daha belirtiriz ki sık banyo yapmak köpeğin cildini tahriş edebilir. Sık banyo yapmanın etkilerini gidermek için, veterinerinizden köpeğinizin cildini aşırı kurutmayacak yumuşak bir şampuan temin edebilirsiniz. Yıkamak yerine sık sık fırçalamak köpeğinizin tüylerini temiz tutmaya yardımcı olabilir. Fırçalamak kirleri, kalıntıları temizleyebilir ve köpeğinizi ağırlaştırabilecek tüylerden kurtarır. Eğer banyodan sonra köpek hala kokuyorsa, başka bir neden olabilir. Kokuyu bulmak için köpeğinizin kulaklarını ve ağzını koklamayı deneyebilirsiniz. Bu bölgelerden herhangi biri anormal derecede kokarsa, köpeğinizi veterinere götürmeniz gerekir. Kötü nefes veya kokan kulaklar, enfeksiyonlar gibi altta yatan nedenlere sahip olabilir. Veterineriniz sorunları kontrol edebilir ve pis kokuyu tedavi etmenize yardımcı olabilir.


Köpeklere belli aralıklarla banyo yaptırmak daha sağlıklıdır. Çünkü köpeklerin derisinde bulunan pH değeri ve deri üzerindeki yağımsı tabaka sık yıkanmaları durumunda zayıflayacak ve böylece hastalanmaları ve kokmaları daha rahat olacaktır. Sık yıkanan köpeklerde mantar ve deri hastalıkları gibi ciddi problemler görülebilir, bu nedenle uzmanlar köpeklerin belli aralıklar içerisinde yıkanmaları gerektiğini bildirmektedirler.