Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

2019-01-01 14:16:30

Köpek sahiplerinin bazıları için yavru köpeğin ya da yeni sahiplenilen bir köpeğin tuvalet eğitimi sorun olmaktadır. Köpeklerde tuvalet eğitimi köpeğin yaşadığı ortama, beslenmesine ve gezdirilme saatlerine bağlı olarak değişir. Aslında köpeklerin tuvalet eğitimi birkaç hafta içerisinde tamamlanabilir.

Köpekler için tuvalet eğitiminde en önemli şey ki bu işinizi fazlası ile kolaylaştırmakta köpeğin tuvaletini yapacağı yerde onu ödüllendirmenizdir. Köpeğin tuvalet eğitiminde yaşanılan sorunların kaynağı ise sahibinin onu iyi gözlemlememiş olmasından ötürüdür. Bir çok evcil hayvanda olduğu gibi köpeklerinde tuvalet ihtiyacının zamanları bellidir.

-yemekten sonra

-uyandıktan sonra

-oyundan sonra

Eğer köpek ev içine pisledi ise köpeği o alana girmesini sınırlandırabilirsiniz. Köpeğin pislediği yeri amonyak içermeyen bir deterjanla temizlemeniz köpeğin aynı yere yapmasını engeller. Yavru köpek ya da yetişkin köpeklerde tuvalet eğitimi verildiğinde bütün gün onu gözetleme imkanınız tabi ki olmayabilir. Böyle bir durumda onu tuvaletini yapmak istemeyeceği bir yere koyabilirsiniz. Bu tuvalet eğitiminin yapıldığı yer veya yuvası olabilir. Köpeğin tuvaletinin olduğunu davranışlarından da anlayabilirsiniz. Mesela yeri koklayabilir ya da ağlayabilir. Bu davranışlarını gördüğünüz zaman onu tuvaletine götürüp sessizce beklemeli çıktığında ise onu ödül vermelisiniz.

Köpeği Tuvalet İhtiyacını Rutinleştirmak İçin Yapılması Gerekenler

-Gün içinde saat başı onu tuvalete götürün.

-Gece yemek ve su vermeyin.

-Akşamları uyumasını sağlayın.

-Gece siz yatmadan önce onu tekrar tuvalete götürün.

Böylelikle köpeğinizin tuvalet ihtiyacını yapmasını rutinleştirmiş olursunuz.