Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

2019-07-14 00:23:06

Köpeklerin Tuvalet Eğitimi çoğu köpek sahibinin korkulu rüyasıdır. Eğer eğitimli bir köpek almamışlar ise her köpek sahibinin başına beladır. Süre boyunca evin çeşitli yerlerini temizlemek, hayvana söylenmek, aklınızına hiç gelmeyecek bir saatte dışarıya çıkmayla geçer bu dönem.

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Vermek Zor Mudur ?

Hangi cins köpeğe sahip olursanız olun, bu yol zorlu bir yoldur. Çünkü, köpeklerin akılda tutma alışkanlığı olsa da uygun bölgeleri işaretleme, ev ile sokağın farkını algılayamama gibi durumlar yüzünden köpeğiniz başlangıçta evinizi tuvalet olarak kullanacaktır. Bu kaçınılmaz bir durum ne yazık ki.

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Ne zaman Verilmeli?

Köpeklerde tuvalet eğitimi yaş ile ilgili bir durum değildir. İster bebek olsun ister yetişkin bir köpek, köpeğinize tuvalet eğitimi verebilirsiniz. Ayrıca, bu eğitimi yavrularda ne kadar erken verirseniz ileride o kadar rahat edersiniz.


Köpeğe Tuvalet Alışkanlığı Kazandırmak

Köpeğinizi dışarıya çıkardığınızda ya da tuvaletini yapmasını istediğiniz  asıl bölgeye götürdüğünüzde, daha önce üzerine dışkısını, idrarını bırakmış olduğu bir köpek pedini yanınızda götürün. Köpek kendi kokusunu kolaylıkla alacaktır. Ardından elinizdeki kirli pedi, köpeğinizin tuvaletini yapmasını istediğiniz bir bölgeye koyun. Köpek başta kafası karışmış, korkmuş hareketler gösterebilir. Size yaklaşmak yerine farklı yerlere gidebilir, dışarıya tuvaletini yapmaktan korkabilir. Köpeği yavaşça bu pedin üzerine koyun. Ona dokunmasına izin verin. Zaten kendi yaptığı dışkıyı görecek ve o bölgenin bu iş için doğru bir yer olduğunu düşünecektir.

Bu işlemi ilk hafta sürekli yapın. Ardından yavaş yavaş az kirli pedlerle bu uygulamaya devam edin. Köpeğiniz, o bölgeyi yeterince tanıdığında pedlere ihtiyaç duymadan, kendilinden buraya gelmeye başlayacaktır.

Köpeğinizin yaşadığınız evin içerisine tuvaletini yapması çok kötü bir durumdur ve bunu hiçbir sahip istemez. Köpeklerde tuvalet eğitimi tüm eğitimlerden önce verilmesi gereken en temel eğitimdir.