Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Köpeklerde Parazit

2019-07-27 18:08:31

Köpeklerde ciddi hastalıklara yol açan parazit ihmale gelmez. Parazit temizliği için kliniğimizde tedavi uygulanmaktadır.

Küçük dostlarımızın sıklıkla geçirdiği rahatsızlıklardan biri de iç parazittir. İç parazitler, dış parazitlere göre daha tehlikelidir. Fakat iç parazitler dış parazitlerin etkisiyle oluşur. Yani dış parazitler ağız yoluyla iç organlara taşınır. Örneğin pire ve kene gibi dış parazitler denilebilir. Bu dış parazitlerin köpeklerin vücudunda bıraktığı yumurtalar köpeğe ağız yoluyla bulaşır. Köpeklerde görülen iç parazitler, hayvanın farklı iç organlarına girerek organların işlevlerini yerine getirmesini engeller. İç parazitlere çoğunlukla mide ve bağırsaklarda daha yoğun rastlanmaktadır. Bunun yanı sıra kalp ve akciğer gibi organlarda çok az olsa da görülerek solunumu etkilediği görülür. İç parazitlerin oluşumda köpeklerin yaşam alanı olduğu kadar beslenmesi de büyük önemlidir. İç parazitler köpeklerde tedavi edilmediğinde ciddi problemlere yol açabilmektedir.


Köpeklerde Parazit Belirtisi

Köpeklerde birçok parazit belirtisi vardır. Belirtilerden bazıları köpeğinizde bulunuyorsa vakit kaybetmeden bir veterinere götürmenizi öneririm.

-Köpeklerde görülen iç parazit belirtileri olarak karın şişkinliği ve buna bağlı olarak aşırı gaz üretimi söz konusudur.

-Bazı köpeklerde kötü kokulu ishal gözlemlenir.

-Parazitlerin yapısına ve sıklığına göre bazı köpeklerde kanlı dışkılara rastlanmaktadır.

-Birçok köpek iç parazit nedeni ile kilo kaybı yaşamaktadır.

-Bununla beraber köpeklerde özellikle parazitlerin verdiği sorundan kaynaklanan tüy azalması ve tüy kuruluğu görülmektedir.

-Hayvanı rahatsız edici öksürüklere nedende olan parazitler solunum yollarını da zorlamaktadır.

-Hayvan rahatsız edici iç parazitini kusma ya da dışkı yardımıyla dışarı atmaya çalışır.

-Parazite yakalanmış köpeklerde göz içlerinde enflamasyon izlenir.


Köpekleri etkileyen parazitler iki sınıfa ayrılır;

-İç Parazitler , -Dış Parazitler


İç Parazitler

Tenyalar ya da bağırsak kurtları gibi düz bir gövdeye, ya da yuvarlak kurtlar gibi yuvarlak bir gövdeye sahip olabilirler. İlk belirtiler ishal ya da kusma gibi sindirim sistemi ile ilgili bozukluklardır. Bu parazitler hızlı bir şekilde tedavi edilmedikleri zaman, anemiye, bağırsak tıkanmasına ve hatta nörolojik değişikliklere neden olabilirler.


Dış Parazitler

dış parazitler köpeklerde en yaygın olarak görülen parazitlerdir ve köpeklerin cildini etkilerler. Temel olarak türleri pire, kene, bit ve uyuz böceği olarak da bilinen akarlardır.  Bunlara ek olarak sivrisinekler geçici ya da fırsatçı parazitlerdir.


Köpeklerde Parazit Tedavisi

Köpeklerinizi parazitlere karşı korumak için alınacak ilk önlem dış parazitlerden uzak tutmaktır. Bunun için veterinerinizin önereceği anti parazit ilaçlarını üç aylık periyotlarda uygulamak oldukça önemlidir. Uygun ilaç hap veya aşı ile iç parazitlerin tedavisi mümkündür.

İç parazitler her zaman için genç köpeklerde çok daha tehlikelidir. Besinlere çok daha ihtiyaç duyan yavru köpeklerde oluşan iç parazitler ciddi sorunlar oluşturmadan engellenmelidir.