Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Köpeklerde Enfeksiyon Hastalıkları

2019-08-07 23:27:33

Köpeklerde sık görülen enfeksiyon hastalıkları deri ve cilt hastalıkları, idrar yolu enfeksiyonu ve kulak enfeksiyonudur.

 

Sevimli dostunuza ne kadar iyi baksanız ve sık hastalanmasa dahi bazen sağlık sorunları yaşayabilir. Köpeğinizin hastalanmasına birden çok etken yol açar. Küçük dostunuzun hastalığa yakalanma riskini en aza indirmek için bakımına dikkat etmeniz, veteriner kontrollerini düzenli yapmanız, yıllık check-up'larını yaptırmanız gerekir.


Köpeklerde deri ve cilt problemi ; Birçok köpek türü deri problemi ile karşı karşıya kalmaktadır. Çoğunlukla aşırı seviyede olan kaşıntı köpeklerde deri ve cilt hastalıklarının en temel belirtisi olmaktadır. Bununla beraber deride meydana gelen kızarıklıklar, şişkinlikler, döküntüler ve kuruluk da diğer cilt sorunları belirtileri arasında yer alır. Başta alerji ve dış parazitler olmak üzere köpeğinizin bir cilt problemi ile karşılaşması için önüne birçok neden vardır. Eğer ciltte nolmal olmayan herhangi bir durum tespit ederseniz köpeğinizi vakit kaybetmeden veterinere götürmeniz yararlı olacaktır.


Köpeklerde Kulak Enfefeksiyonu ; Köpeklerde kulak enfeksiyonu belirtileri hastalığın şiddetine ve altında yatan etkene bağlı olarak değişir, fakat genel olarak şu belirtiler köpeklerde kulak enfeksiyonu varlığına işaret eder;

  • Kulaktan renkli ve kokulu akıntı

  • Kulağa dokundurtmama

  • Ağzını açarken ağrı duyma

  • Kafayı sürekli sallama

  • Kafayı bir yana eğik tutma

  • Etkilenen kulağı sürekli sert şekilde kaşıma

  • Kulağı kaşırken ağrı ve acı nedeni ile ağlar gibi sesler çıkartma

  • Denge kaybı

  • Titrek yürüme

  • Sağırlık (duymama ya da duymakta zorlanma)

 

Bunlara ek olarak kimi zaman kusma, kulakta kızarma ve çok şiddetli vakalarda yüz sinirlerinin etkilenmesi gibi belirtilerle de karşılaşılabilir. Bu belirtilerin biri bile köpek dostunuzda bulunuyorsa mutlaka veterinere götürmeniz gerekir.

 

Köpeklerde idrar yolu enfeksiyonu ; Köpeklerde idrar yolu enfeksiyonu her yaşta kendini gösterebilir. Fakat özellikle 7 yaşından sonra idrar kesesi kaslarının güçsüzlüğü, prostat rahatsızlıkları, kanser, şeker hastalığı gibi birçok neden de idrar yolu enfeksiyonlarının ciddi problemlere yol açmasına neden olur. Bu nedenle erken teşhis etmek tedavinin başarılı olması için oldukça önemlidir. Veteriner hekiminiz belirtiler doğrultusunda mevcut nedeni bulacak ve ona uygun tedavi için zaman kaybetmeden müdahale edecektir. Bu süreç boyunca, veteriner hekiminiz aksini söylemediği sürece köpeğinizi su içmeye teşvik etmeli, idrar yolu enfeksiyonunu şiddetlendiren gıdalardan (domates, havuç, süt ürünleri) uzak tutmalısınız.

 

 

Megavet olarak küçük dostunuza saglıklı bir yaşam dileriz.