Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Köpeklerde Diş Bakımı

2019-05-02 19:09:35

İnsanlarda hatta diğer evcil hayvanlarda olduğı gibi köpeklerin de kişisel bakıma ihtiyacı vardır. Tüy bakımı, kulak bakımı ve köpeklerde diş bakımı gibi önemli konular, süreklilik isteyen konular olmaklta ve hassas davranılması gereken detayladır. Özellikle de ağız ve diş hastalığı ile ilgili sorunlar yaşamamaları için diş bakımına özen göstermeniz, haftada en az 1 defa köpeğinizin dişlerini fırçalamanız gerekmektedir. Tabi öncelikle bu işi nasıl yapacağınız hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Çünkü her köpek diş fırçalama alışkanlığına karşı aynı tepkiyi vermez.


Köpeğinizin Diş Bakımını İçin Macun Ve Fırça

Köpeklerde diş bakımı önemli ve hassasiyet gerektiren konuların başında gelir. Köpekler biz insanlar gibi günde 3 kez değil, haftada 1 ya da 2 defa dişlerinin fırçalanmasına ihtiyaç duyar. Köpeğiniz için kullanmanız geekn diş macunu biiz insanlarınkinden farklıdır. Kesinlikle kendi kullandığınız diş macununu köpeğiniz için kullanmayın. Çünkü bizleirn kullandığı diş macununda florid vardır. Bu yüzden aynı macunu köpeğiniz için kullandığınızda mide bulantısına neden olur ve diş fırçalamaya karşı artık açık olmaz. Kullanılması gereken fırça ise saplı ve baş kısmı özel açıya sahip köpek diş fırçaları ile yapılır. Bu diş fırçaları, köpeğin ağız açısına göre ayarlandığı için herhangi bir zarar vermez.

Diş fırçalama alışkanlığı kazanmış bir köpek, bunu bir oyun gibi görür, bu yüzden evde diş ve ağzına zarar verecek malzemeleri bulundurmamanız gerekmemektedir. Fark etmediğiniz bir anda ağzına alması ağzında ciddi problemlerin meydana gelmesine neden olabilir. İnsanlar diş macununu su yoluyla tükürdükleri için içinde bulunan florid zarara neden olmaz, fakat köpeklerde böyle bir durum söz konusu olmadığı için yutarlar ve yuttuklarında da mide zehirlenmesine yol açılabilir, bu nedenle onlar için florid içermeyen macunlar üretilmiştir.

 

Köpeğinizin Dişlerini Nasıl Fırçalamalısınız ?

Köpeğinizin dişlerini fırçalamadan önce parmağınızla bir miktar diş macunu alın ve köpeğinizin bunu tatmasını sağlayın. Daha sonra dairesel şekilde diş macununu sürdükten sonra saplı fırça ile fırçalamaya başlayın. İlk zamanlarda köpeğiniz buna alışkın olmadığı için sizden kaçabilir veya dişlerini fırçalamanıza izin vermeyebilir. Fakat bir süre sonra minik dostunuz da bu duruma alışacak ve hatta onun için bir oyun haline gelecektir.

Evcil hayvanlarda bakım konularının önemli olduğunu daha önceki yazılarımızda da belirtmiştik. Ayrıca sadece köpek değil evcil hayvanların geneli için söyleyebiliriz ki onları bir şeye alıştırmak için sabırlı olmanız gerekir.