Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Köpeklerde Ağız Bakımı

2019-01-03 15:24:02

Ağız sağlığı köpekler için çok önemli bir konudur. Köpek diş macunu veya diş kemiği temizleyici ürünlerle köpeklerde ağız bakımı yapılabilir.

 

İnsanlara göre köpeklerde daha az çürük oluşur. Ancak yine de köpegin ağız bakımı yapılmalıdır. Bunun için köpeğinizin veterinerinden fikir alabilir ya da köpek diş macunu, diş kemiği temizleyicisi gibi ürünler de kullanabilirsiniz. Köpeğinizin kol ya da bacaklarında bir ağrı varsa davranışları ile bunu size belli edebilir. Ancak bu durum diş problemi için aynı olmaz. Ağrısını belli edemeyeceği gibi bu durum da köpeğinizde ayrı bir stres oluşturur. Tabi daha kötüsü karaciğer, böbrek hatta kan dolaşımını etkileyebilir. Bütün bu risklere karşı önlem almanız gerekir.

 

Ağız ve Diş Sağlığı İçin Alınacak Önlemler

Köpeğin dişini fırçalamak alabileceğiniz en etkili önlemdir. Fırçalama işlemini diş fırçasını 45 derece açı ile sürekli aynı yönde kullanarak yapmalısınız. Kullanacağınız fırça esnek, fırça kılları yumuşak ve köpeğinizin ağız genişliğine göre olmalıdır. Köpeğiniz ilk başta dişinin firçalanmasından hoşlanmayabilir. Diş fırçası dışında köpek diş temizliği oyuncakları da bulunmaktadır. Köpeğinizi alıştırmak için bunlarla başlayabilirsiniz. Köpeğinize yaptığınız diğer bakım işlemleri gibi dişini fırçalamayı da rutinleştirmelisiniz. Haftada bir veya bir kaç kez köpeğin dişini fırçalamak yeterli olacaktır. Köpeğinize yaptığınız bu ağız bakımı onun ağız sağlığını korur. Ancak bu ağız sağlığı ile ilgili bir hastalığı olamayacağı anlamına gelmez. Dişleri fırçalanmayan köpeklerin dişlerinde yiyecek artıkları birikir tartar ve diğer bakteriler oluşur. Köpekler yiyecek olmayan esnek nesneleri kemirererk dişlerinde ki bu yiyecek artıklarını dışarı atarlar.

 

Ağız ve Diş Sağlığı İçin Kullanabileceğiniz Malzemeler

-Köpek diş macunu, fırça gibidir pet marketlerden temin edilebilir.

-Mendil ve pedler, köpeğin ağzına fırça ile ulaşamayacağınız yerleri mendil ve pedlerle temizleyebilirsiniz. Mendil ve pedler yoksa bunun yerine gazlı bez de kullanabilrsiniz.

-Çiğneme oyuncakları, tüm ped marketlerde bulunmaktadır. Bu oyuncaklarda dikkat etmeniz gereken iki şey söz konusudur.

  1. Oyuncağın esnek yapıda olması, kırılgan bir yapıya sahip olmaması,

  2. Yutamayacağı büyüklükte ağız yapısına göre olmalıdır.

Köpeğinize önce diş fırçasını tanıtmalısınız. Bu ilk denemenizde macun kullanmayabilirsiniz. Fırçayı küçük hareketlerle ağzında bir kaç defa gezdirdikten sonra diş etine gezdirmeye başlayın. İkinci denemenizde fırçayı nemlendirebilirsiniz.

Köpeğiniz ve kendi sağlığınız için köpeğinize köpek ağız bakım ürünleri kullanmanız gereklidir.