Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Köpekler Hakkında Yanlış Bilinen Algılar Ve Gerçekleri

2019-06-08 18:15:58

Köpekler en iyi arkadaşlarımız, yardımcılarımız, rehberlerimiz ve günlük kahramanlarımızdır. Peki neden köpek dostlarımız sık sık kötü muamele görüyor? Köpekler hakkında yanlış bilinen bazı algıları gerçeklikleri ile sizin için derledik.


Köpeklerin yüzlerce yıldır insanın en iyi arkadaşı olarak bilinmesi şaşırtıcı değil. Bu arkadaşlık bazıları için ev güvenliği için olabilir. Küçük ıslak burunları, sevimli gözleri ve kabarık kulakları ile dünyayı insanlar için daha iyi bir yer haline getirdiklerini görmek kolaydır ve bazen hayat kurtarırlar. Ancak ne yazık ki ! Peki köpek dostlarımız sık sık kötü muamele görüyor. Köpekleri anlamak, hayatlarını ve nihayetinde hayatınızı çok daha kolay hale getirmenin anahtarı olabilir. İşte köpekler hakkında yanlış bilinen bazı algılar ve gerçekleri

                    
-Algı: Bazı köpekler itaatkar değildir ve kontrol edilmesi zordur.

 Gerçek: Köpekler komutlara nasıl uyulacağının bilgisi ile doğmaz - onları eğitmek zaman, çaba ve sabır ister. Bazı köpekler diğerlerinden daha zor kontrol edilebilir. Bu, yaş, yaşam deneyimleri ve herhangi bir eğitim alıp almadıkları gibi çeşitli şeylere bağlıdır. Cinsleri ve zekaları yalnızca çok küçük bir rol oynayabilir. Başıboş veya kurtarma köpekleri de dahil olmak üzere çoğu köpeğe doğru rehberlik edilirse iyi niyetli evcil hayvanlar olabilirler.


-Algı: Köpekleri kısırlaştırmak zalim ve acı vericidir.

 Gerçek: World Animal Protection'ın son bulguları, insanların sadece% 43'ünün köpeklerini kısırlaştırdıklarını, birçoğunun bunun acımasız ve acı verici olduğuna inandığını göstermiştir. Kısırlaştırılma, dişi bir köpeğin yumurtalıklarının veya bir erkek köpeğin testislerinin çıkarılması işlemidir. Bu, istenmeyen köpek yavruların riskini ortadan kaldırmak başta olmak üzere birçok yarar sağlar. Ayrıca, köpeklerin bir köpek yavrusu doğurmasına izin verilmesi gerektiği gibi yaygın bir yanılgı vardır, ancak şu anda duygusal ya da fiziksel kaydedilmiş sağlık yararları yoktur. Köpekler kısırlaştırıldığında, genel bir anestezi altına alınırlar, yani uykudadırlar ve prosedürün farkında değildirler. Bu minimum bakım sonrası gerektiren güvenli bir rutin işlemdir. Köpek kısırlaştırmanın yararları, küçük rahatsızlıkların küçük fiyatlarından daha ağır basar.


-Algı: Köpeğimi kısırlaştırmam gerekmiyor, çünkü o bir çocuk.

Gerçek: Kısırlaştırma evcil hayvanlar hem dişi hem de erkekler için bir öncelik olmalıdır. Erkeklerde bu, eşleşecek dişi bir köpek arayışı içinde dolaşmadıklarını ve daha az agresif davranış anlamına gelebilecek daha az bölgesel olmalarını sağlayacaktır. Kısırlaştırılmış hayvanların daha iyi davrandığı bilinmektedir ve prosedür, erkek köpeklerde testis kanseri gibi bir dizi sağlık riskini ortadan kaldırmaktadır

                

-Algı: Tasmaları varsa köpekleri tescil ettirmek ve mikro çip almak gereksizdir.

Gerçek: Mikroçipleme, köpeğinizin derisinin altına küçük bir yonganın (yaklaşık bir pirinç tanesinin büyüklüğü) yerleştirildiği çok hızlı ve nispeten ağrısız bir işlemdir. Bu çip kaybolması durumunda sahibinin izini sürmesine yardımcı olacak temel bilgileri saklar. Tasmalar kolayca düşebilir veya çıkarılabilirken, bir mikroçip kalıcı bir tanımlama şeklidir. Bu, köpeklerin kaybolması ve daha sonra bulunması durumunda, çok sevilen bir evcil hayvan veya güvenli bir topluluk köpeği olarak kolayca tanımlanabilecekleri için önemlidir. Bu, özellikle kuduz gibi hastalıklarla ilgili halk sağlığı endişelerinin olduğu yerlerde, evlerine alınamadıkları, satılmadıkları ve hatta ötenazi yapılamadıkları anlamına gelir.


Algı: Sokak köpekleri kötü davranırlar ve hastalıkları olur.

Gerçek: Hem başıboş köpekler hem de evcil köpekler kötü şekilde davranabilir ve hastalıklar taşıyabilir, bu nedenle onlar için uygun bakımın arandığından emin olmak önemlidir. Bu, hastalık eğer bölgede mevcutsa, kuduz için aşılanmalarını, kısırlaştırılmaları ve kayıt altına alınmalarını ya da mikroçipli olmalarını sağlar.


Dünya Hayvanları Koruma Araştırması köpek sahiplerinin % 17'sinin sahipsiz köpekleri evlerine kabul ettiğini söylüyor. Unutmamalıyız ki sokak köpekleri biraz özen ve hassasiyet ile diğer evcil hayvanlara dönüşebilir.