Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Köpek Nasıl Yıkanmalı ?

2019-02-22 03:56:50

Köpeğinizi daha önce yıkamadığınızı düşünürsek büyük bir olasılıkla köpeğiniz sudan korkuyordur. Bu durumda köpek yıkama işlemi nasıl yapılmalı ?

 

İlk yıkamanız olduğundan özellikle tazikli su, su sesi gibi ürkeceği konularda dikkatli olun. Köpeğinizi severek yıkayacağınız yere getirin. Şimdi onun yanında suyu açarak öncelikle suyun sesine alıştırmalısınız. Acele etmeyin kısa bir süre bekleyin. Köpeğinize suyu eliniz ile sıçratarak onunla oynayın. Sevdiği bir oyuncağını yanınıza alabilirsiniz. Çünkü köpeğiniz bu aşamada eğer huysuzlanırsa oyuncağı ile dikkatini dağıtabilirsiniz. Su çok sıcak ya da çok soğuk olmamalıdır. Köpeğinizin huysuzluğu bitene kadar bu aşamayı geçmekte acele etmeyin. Köpeğinizi ilk yıkamanız çok önemlidir. Eğer onu ürkütürseniz daha sonra onu yıkamanız size çok zor gelebilir.

 

Köpeğinizin suya alıştığını hissedince başı dışında üstüne su dökün. Bu ilk yıkamanızda duş başlığını kullanmamanızı öneririm. Köpek yıkama işlemini bir su kabı yardımı ile bu aşamaya geçin eğer köpeğinizin hoşuna gitmezse tekrar ilk aşamaya geçin ve elinizle su sıçratmaya devam edin. Huysuzluğu gidince tekrar ikinci aşamaya geçin. Ancak başına su gelmemesi konusunda dikkat edin bu onun için erken ve muhtemelen hoşuna gitmeyecektir. Köpeğiniz suya alışınca artık şampuan ile yıkamaya geçebilirsiniz.

 

Şampuan seçimi bu aşamada çok önemlidir. Petshoplarda köpekler için uygun şampuanlar bulunmaktadır. Kesinlikle kendi şampuanınızı köpeğinizde kullanmayın onun derisi farklıdır ve bu durum tüylerine derisine zarar verebilir. Çok acil durumlarda bebek şampuanıda kullanabilirsiniz. Şampuanla güzel bir şekilde yıkadıktan sonra için yıkama fırçası kullanın bu fırça özellikle durulama sırasında tüylerin arasına temas ederek köpeğinizde köpük kalmamasını sağlayacaktır. Tüylerin arasında şampuan kalırsa bu onu daha sonra rahatsız edecektir. Bu ilk köpek yıkama işleminde durulama esnasında çok fazla olmayacak şekilde köpeğinizin başına ara ara su tutabilirsiniz. Köpürtme işlemini bir sonraki yıkamanızda yapmanızı tavsiye ederim.