Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Köpek Maması Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

2019-04-03 10:44:32

Diğer evcil hayvanlarda olduğu gibi köpek maması seçilirken dikkat edilmesi gerekenler vardır.


-Köpeğin yaşı ve ırkı mama seçiminde en önemli kriterdir.

-Mama seçimlerimizde yine önemli kriterlerden biri, protein miktarının köpeğimiz için uygun olup olmamasıdır. Az proteinli mamalar kadar, çok proteinli mamaların da zarar verdiğini bilmeliyiz. İleride dostumuzun böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları yaşamaması için bu gereklidir.

-Mamanın ilk içerikleri et ile başlamalıdır. İlk içerikte yer alan gıdalar mama çoğunluğunun hangi içerikle dolu olduğuna dair bilgi verir.

-Hamilelik, hastalık, alerjik reaksiyon gibi problemler canlılarda farklı fizyolojik tepkiler yaratabilmektedir. Bu yüzden mama tercihlerinizi tam olarak yapmadan önce dostlarınızı veterinere götürmeniz ve ihtiyaçlarını anlamanız büyük önem taşımaktadır. Örneğin deri sorunları olan bir köpeğiniz varsa veteriner hekimin önereceği tahılsız orijen mama kullanmak sevimli dostunuzun sorununu çözecektir. Köpekler çok seçici canlılar değildir. Bu yüzden beslenme yöntemleri tamamen size bağımlıdır. Eğer köpeklerde doğru beslenme ürünleri tercih etmezseniz sağlık sorunları ile karşılaşmanız olasıdır.

- Bazı köpek mamalarında lezzet zenginliği için kamış pekmezi, mısır şurubu ve mısır guliteni gibi gıda maddeleri kullanılmaktadır. Bu maddeler köpeğimiz için çok zararlıdır ve asla bu maddeleri içeren mamalar kullanılmamalıdır.

-Mama içeriğinin hayvansal türevler, tavuk ürünü ve buna benzer havya ürünlerini belirten mamalardan uzak durulması gereklidir. Mama içeriğini büyük oranda et olmalıdır.

-Eğer köpeğimiz vaktini daha çok evde geçiriyor ve çok hareketli değilse, yağ oranı düşük mamalar tercih edilmelidir.


Köpeklerimiz bize mamanın iyi mi yoksa kötü kalitede mi olduğunu anlatacaklardır. İyi kalitede bir mamayı verdiğiniz takdirde, istekle ve genelde porsiyonun hepsini tüketeceklerdir. Dışkıları katı, fakat kuru olmamalıdır ve kolay dağılmamalıdır. Tüyleri parlak olmalı ve okşandığı zaman tüyleri hiç dökülmemeli ya da çok az dökülmelidir.

Hareket düzeyleri değişir. Ancak devamlı egzersiz için istekli olmalı ve eklemlerinde zorlanma olmamalıdır. Kilo durumlarını sırtlarını okşayarak değerlendirebilirsiniz. Sırt bölgesindeki kemikler sivri bir şekilde hissedilmemelidir. Ayrıca, kaburgaların sonunda, vücut kıvrımlarının daraldığı yerde belirgin bir bel olmalıdır. Mamanın önerilen miktarda verilmesi halinde, iyi bir mama bu özelliklerin hepsinin sürekli olmasını sağlayacaktır. Köpeğinizle uzun bir ömür geçirmek istiyorsanız köpek maması seçilirken dikkat edilmesi gerekenler bütün bu konularda hasas olmalısınız