Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü Atatürk Cad. No:154/3 Maltepe/İSTANBUL

Köpek Aşıları

2018-01-15 20:00:06

 

Köpeklerin düzenli olması gereken aşıları bulunur. Bu aşıların takibi mutlaka yapılmalı ve kontrol edilmelidir. Bu nedenle de güvenilir bir veteriner kliniği ile düzenli olarak görüşülmelidir.

Köpekler anne sütünden ayrıldıktan sonra ilk olarak sağlık kontrolünden geçmelidir. Herhangi bir sağlık problemi ve hastalığı yoksa aşılarının yapımına başlanmalıdır.

Köpekler ve aynı zamanda insanlar için tehlikeli olan iç ve dış parazitler ilk andan itibaren köpekler için tehlike arz eder. Bu nedenle de ilk olarak iç-dış parazit aşıları yapılır. Ancak bu aşılar köpeklerin cinsine bağlı olmakla birlikte genellikle iki doz olarak uygulanır.

İkinci olarak ise karma aşı uygulanmaya başlanır. Karma aşılar köpek cinsine bağlı olarak 5’li veya 2’li karma aşı olarak yapılır. Köpeklerin ilk aşısı olduğu için dozlar halinde uygulanması gerekebilir. Daha sonra tek doz olarak senelik tekrarlanır.

Köpeklere uygulanan virüs aşıları ise şu şekildedir; Corona virüs aşısı, Bronchine aşısı, kuduz aşısı ve mantar aşıları. Bu aşıların uygulanma süresi 5 ile 7. Haftalar arasında yapılmalıdır.

Corona, Bronchine ve kuduz aşıları köpeklere her sene tekrar uygulanmalıdır. Aksi durumda bu virüsler köpekler için öldürücü derecede hastalığa neden olabilir. Önlem almak ise %90 oranında koruma sağlar.

Köpek aşılarından mantar, tetanoz ve Lyme aşıları köpeklerin cinsine ve risk grubuna göre uygulanır. Köpeğinizin bu aşılara ihtiyacı olup olmadığına veteriner hekiminiz karar verebilir.

Siz de köpek aşıları hakkında bilgi almak, aşıları düzenli olarak yaptırmak, aşı karnesi edinmek ve diğer tüm veterinerlik hizmetlerini en iyi şekilde almak için Megavet’e gelebilirsiniz.

Megavet ile iletişime geçmek için telefon edebilir ve randevu alabilirsiniz. Veya direkt olarak kliniğimize gelerek bizimle tanışabilirsiniz.