Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Kelebekler Hakkında

2019-06-29 17:58:56

Bazı zamanlar duyguları ifade ederken, bazı zamanlar bir şairin dizelerinde yer alır kelebekler, hem vücut yapıları hem de yaşamlarıyla insanlığın dikkatini en fazla çeken canlılar arasındadır. Rengarenk kanatları, zarif duruşları ile doğanın bizlere sunduğu eşsiz güzelliklerden sadece biri. Bu içeriğimizde kelebekler hakkında keyifle okuyacağınız bilgiler mevcut.

Yumurtadan tırtıl olarak çıkan kelebekler, bir müddet sonra kozasını örer ve koza içindeki yaşamın ardından kozayı yırtarak yetişkin bir kelebek ortaya çıkar. Pul kanatlılar grubunda yer alan kelebeklerin vücut yapıları, kiremit dizilişli ve renkli, gözle zor görülebilecek pullara kaplıdır. Pullar çok hassas ve uçları yassılaşmış kıllardır ve çok küçük bir sarsıntıda bile kopabilirler. Kelebeklerin en dikkat çeken bölümleri ise kanatlarıdır. Rengarenk kanatlar, kimi zaman estetik desenlerle bezenmiş, kimi zaman bir renk cümbüşünü andırır. Kanat büyüklükleri türlerine göre değişmekle birlikte, diğer kanatlılara oranla uçuşları daha yavaştır.


Kelebeklerin Bitkiler Dünyasında ki Yeri

Kelebeklerin bitkiler dünyasında büyük bir önemi vardır: Polenleri bitkiden bitkiye taşıyarak meyvelerin, sebzelerin ve çiçeklerin yeni tohumlar üretmesine yardımcı olurlar. Hayvanlar dünyası açısından bakıldığında ise kelebekler besin zincirinin dibine yakındır. Kuşlar, memeliler ve diğer böcekler için (özellikle tırtıl aşamasında iken) yiyecek olurlar. Kelebekler soğukkanlıdır, yani vücut sıcaklıklarını ortama adapte edemezler ve vücut sıcaklıkları düşük olduğunda uçamazlar. Kış koşullarına dayanamayan kelebekler korunaklı yerlerde kış uykusuna dalarak yaşayabilirler. Ağaçların soyulmuş kabuk ve kütük gibi yerlerini kışlık alanları olarak kullanırlar. Herhangi bir aşamada (yumurta, larva, pupa veya yetişkin) uyuyabilirler. Ancak genellikle her tür sadece bir aşamada uykuda kalır.


Kelebeklerin Yaşam Döngüsü

Kelebeklerin yaşam döngüsünün dört aşaması vardır: yumurta, larva (tırtıl), pupa (krizalit ya da koza) ve yetişkinlik. Bu değişim sürecine metamorfoz (başkalaşım) denir. Metamorfoz, dişi kelebeklerin iğne başı büyüklüğündeki yumurtalarını bir yaprağa bırakmasıyla başlar. Yaprağa bırakmalarının sebebi, yaprakların oluşacak tırtıllara besin kaynağı olmasıdır. Yumurta dönemi birkaç gün sürer ve kırılan yumurtalardan tırtıllar çıkar. Yaklaşık iki hafta süren bu dönemde tırtıllar dört beş kez deri değiştirirler. Pupa döneminde ise tırtıl kendisini bir yaprağa baş aşağı asarak bir kabuk oluşturur ve yaklaşık 1 hafta kadar bu kozanın içinde kalır. Türüne bağlı olarak bu süreç bir yıldan fazla da sürebilir çünkü bazı kelebek türleri pupa olarak hazırda beklerler. Kelebek kozadan çıkarak kanatlarına kan pompalar ve kuruduktan sonra bir iki saat içinde uçmaya başlar.