Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Kedinizi Mutlu Etmenin Yolları

2019-03-30 16:43:15

Çoğumuz beslediğimiz kediyi, nasıl mutlu edeceğimiz konusunda soru işaretleri yaşıyoruzdur. Bu içeriğimizde onları mutlu edebilmenin yollarını paylaşmak istedik.


-Öncelikli olarak kedinizin nasıl besleneceğine çok dikkat etmemiz gerekir. Kedinizi beslemek ,sürekli yemek vermek, sürekli ne istiyorsa önüne koymak değildir. Bizim içinde olduğu gibi kediler içinde can boğazdan geçer ilkesi geçerli. Daha ucuza kaçmak için kalitesiz mamalar almamalısınız. Çünkü kaliteli mama yemek kediler için çok önemlidir. Kullandığınız mamalar ne kadar kaliteli olursa kedinizin vücut enerjisi o kadar zinde olmakta ve kedinin mutluluk seviyesi de o kadar artmaktadır. En azından haftanın bir gününde kedinize ev yemekleri ile, yaş mamalarla, çiğerle besleyeblirsiniz.


-Bizde de olduğu gibi sağlılık kedilerde de mutluluktur. Dolayısı ile ikinci sorumluluğunuz; kedinizin sağlığına özen göstermekdir. Kedinizin aşılarını ve kontrollerini düzenli yapmanız bu alanda atacağınız ilk adımdır. Kedinizi her daim gözlemleyin. Kumunu, tuvaletini yapıp yapmadığını, kaşınıp kaşınmadığını, tararken bir yerine dokunduğunuzda bağırıp bağırmadığını bu gibi durumları çok sık kontrol etmeniz gerekir. Kediler kendi sorunlarını dile getiremedikleri için sağlıkları bizim gözlemlediğimiz kadarı iledir.


-Bildiğiniz üzere kediler temizlik ve hijyene çok önem veren canlılardır. Kediniz her ne kadar dili ile kendini temizlemeyi becersede bu temizlik sürecinde siz de ona yardımcı olmalısınız. Mümkünse her gün ya da iki günde bir mutlaka tuvaletini temizlemeniz lazım. Yoksa bir gün beklemediğiniz bir yerde kötü bir koku ile karşılaşabilirsiniz. Kumunu hergün temizleyemiyorsanız özel süzgeçli küreklerle kumu temizleyebilirsiniz. Aynı zamanda mama ve su kabının temizliği de çok önemlidir. Mümkün oldukça plastik kaplardan uzak durmalısınız. Çünkü plastik kaplar bakteri mikroplarını daha sık tutarlar. Ayrıca kedinizin yatağı ve oyuncaklarının temizliği de çok önemlidir.


-Kedinizin kendine özel bir alanının olması çok önemlidir. Bu yer kedinizin özel hayatını özgürce icra edebileceği bir yer olmalıdır.

-Kedinizin gün içinde evde yanlız olmasından dolayı çok rutin giden bir yaşamı olabilir. Bu durum da onu evde hareket eden herşeyle oynamaya iter. Onun hayatını daha eğlenceli hale getirebilmek için önüne farklı oyuncaklar koymanız hem onun zamanını daha eğlenceli bir şekilde değerlendirmesine hem de evde daha az sıkılmasını sağlayacaktır.