Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Kedilerin Kusma Nedenleri ?

2019-06-19 00:07:33

Farklı nedenlere bağı olarak sağlık sorunları açısından kediler kusma problemi ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu etki değişik nedenlerden ötürü ortaya çıkabilir. Kedilerde kusma ve ishale bir çok etken neden olabilir, ancak bunların çok az bir kısmı gıda kaynaklıdır. Özellikle kediler, aldıkları besinlerde, küçük miktarlardaki küfü veya oksitli yağı algılamakta ve uygun olmayan herhangi bir gıdayı reddetmekte oldukça yeteneklidirler. Gelin bakalım kedilerin kusmasına neden olan diğer nedenler nelerdir ?


Kedilerde Kusmanın Türleri

Kediler, fiziksel açıdan farklı kusmak türleri ortaya çıkarabilmektedir. Böyle durumlarda mutlaka bir veterinere gidilmesi büyük önem taşımaktadır.

Kedilerde Akut kusma: Kediler doğal süreçler içerisinde farklı zamanlarda tüy topağı ve kulpları kusarlar. Ancak bu kusmanın sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için mide maltı, bu etkileri vücudundan atmasına olanak verir.

kedilerde Aralıklı kusma: Eğer kediniz aralıklı olarak kusuyorsa, mutlaka bir yiyeceğe karşı alerjisi vardır ya da tümör ve ülser gibi ciddi rahatsızlıklardan ötürü yaşanıyordur. Bu durum birkaç gün daha sürerse veterinere götürülmesi gerekir.

Kedilerde Kan kusma: Zehirlenme, ince bağırsak ülseri; tümör ya da yabancı madde ve ciddiye alınması gereken bir enfeksiyon problemi nedeniyle kediler kan kusabilmektedir.

Kedilerde Projektil kusma: Eğer yediği bir şey kedinizin midesini rahatsız etmiş ise o zaman projektil kusma yaşayabilir. Böyle durumlarda uzman bir veterinere gidilmesi önemlidir.


Kedilerde Kusmaya Neden Olan Sebepler Nelerdir?

Kediler neden kusar ?

-Bakteri enfeksiyonları

-Beslenme kaynaklı sebepler (Mama değişimi, gıda intoleransı)

-Bağırsak veya midedeki yabancı maddeler (Oyuncak, tüy yumakları)

-Bağırsak parazitleri

-Akut böbrek yetmezliği

-Akut karaciğer yetmezliği

-Safra kesesi inflamasyonu

-Pankreas rahatsızlıkları

-Operasyon sonrası bulantı

-Zehirli madde tüketimi

-Viral enfeksiyon

-İlaç yan etki


Kedimin Kusmasını Nasıl Önleyebilirim?

Kedim kustu ne yapmalıyım ?

Kedilerde kusmayı kesmenin en etkili yollarından bir tanesi, kusma 2 saat boyunca kesilene kadar mama ve su vermemektir. Ardından yavaş yavaş su vermeye ve yağsız, tuzsuz bir beslenme rejimi ile yeniden yemek vermeye devam edilebilir. Bu rejimin içerisinde haşlanmış patates, derisiz, haşlanmış tavuk ve sade pilav yer alabilir. Bazı durumlarda ise ekstradan veteriner kontrolünde serum takılması ya da antibiyotik kullanımına da gerek duyulabilmektedir.

Megavet olarak kedinize sağlıklı bir yaşam diler ve bu anlamda her zaman yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz.
 


 

.