Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Kedilerde Pire

2019-07-25 01:53:33

Kedi pire kontrolü tüm yıl boyunca önemlidir, ancak sorumlu evcil hayvan sahipleri olarak, yılın sıcak aylarında özellikle tetikte olmamız gerekir.

İlkbahar ve yaz, uygun şekilde tedavi edilmeyen kedilerde pire sayısındaki en büyük artışı görme eğilimindedir. Bunun nedeni, kedi pirelerinin yumurtalarının sıcaklıkla harekete geçmesi ve sıcak mevsimlerde uyuyan yumurtaların çıkmasıdır.

Yumurtalar yetişkin piresinin herhangi bir yerine koyulabilir, ancak halılar ve yumuşak mobilyalar en sevilen yerlerdir ve evde düzenli olarak evcil hayvanlarınız kontrol edilmesi gerekir.

Kedi pireleri, tenyadaki larvaları taşıyabilir. Bu daha sonra kediniz tarafından alınabilir ve kedinizin hastalanmasına neden olabilir. Pireler kanla beslenir ve bu nedenle şiddetli pire istilası olan bir kedi anemik hale gelebilir. Bu nedenle yavru kedilerin pireleri anemiden hızlı bir şekilde ölebilir, çünkü yavru kediler üzerindeki pireler tehlikelidir. Kediler üzerindeki pireler mahallede kolayca bir kediden diğerine yayılır. Bunun nedeni, pirelerin genellikle bir kediden düşerek diğer bir geçen hayvanın üzerine atlamasını beklemek üzere yatmasıdır.


 

Bazı kediler, bit tahrişlerine alerjiye neden olabilir ve bu da çok fazla tahriş, ağrı ve rahatsızlığa neden olur. Pireler evinizi kolayca enfekte edebilir ve pireler insanlarda yaşamaya devam etmelerine rağmen yine de ısırırlar ve tekrar atlamadan kaşıntı yaparlar!

Pire Temizlemek için İpuçları

Kedinizin pire gitmesini engellemek için basit bir işlemdir ve bir istila ele geçirildiğinde hem eviniz hem de kediniz için gereken tedaviye kıyasla oldukça ucuzdur.

Artık kedi pire kontrolü için mevcut birçok ürün var ve hangisinin kullanılacağı kendi kişisel tercihinize, kullanım kolaylığına göre ve hangisinin kediniz için daha etkili olduğunu seçmeli.


 

Eviniz İçin Pire Temizlemek

Evinizdeki kedilerde pire ile ilgili bir probleminiz varsa, halılarınızı ve yumuşak döşemelerinizi işlemeniz önerilir. Pire ve yumurtaları öldürmek için spreyler ve tozlar mevcuttur ve düzenli vakumlama da uykuda kalan ve yumurtadan çıkmayı bekleyen yumurtaların giderilmesine yardımcı olur!