Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Kedilerde Kısırlaştırma

2018-12-22 02:14:17

Gelişmiş ülkelerde sokak hayvanları olan kedilerin kontrolsüz çoğalmalarının önüne kedi kısırlaştırma operasyonu ile geçilmiştir.Evcil hayvanların eşleşme güdüleri tamamen iç güdülere dayanmaktadır. Bir türün ne sıklıkla üreyeceğini doğanın dengesi belirer. Fakat kediler yabani ekosistemin bir parçası olmaktan çıkmışlardır. Dolayısı ile bu temel iç güdü ne olması gereken ortamda ne de olması gereken doğada gerçekleşmektedir. Bu dengesizlik nedeni ile üreme dönemleri doğanın kontrolünden çıkmıştır. Kedilerin üreme hızı çok yüksektir. Şüphesiz ki her biri için uygun yaşam koşullarının sağlanabilmesi de imkansızdır.

Kedilerde Üreme                                                                                                                                                

Kedilerin yılın belirli zamanlarında çiftleşme olmadığında kızgınlık döngüsünü kısa aralıklarla tekrar tekrar yaşarlar. Kedi kısırlaştırma ameliyatı yapılmaz ise bu süre yaklaşık 7-10 gün sürmektedir. Bu sırada kediler agresifleşir, evden kaçma eğilimi gösterir, anormal rahatsız edici sesler çıkarır, yerde yuvarlanırlar. Kediler yaklaşık 60 günlük bir gebelik sürecizden sonra doğum yaparlar. Doğan yavru kedilerin sahiplendirilmesin yanı sıra onların bakımı ve beslenmeside ayrı bir sorun olmaktadır. Kedilerde ilerleyen yaşlarda rahim, yumurtalık ve meme hastalıklarına sıkça rastlatlanmaktadır. Bu hastalıklar kedilerin yaşam süresinide olumsuz yönden etkilemektedir.

 

Kedi Kısırlaştırma Ameliyatı Öncesi                                                                                                                            

Kedi kısırlaştırma operasyonu kalıcı, en kısa sürede sonuç veren ve geri dönüşü olmayan bir operasyondur. Bu sebeple kedi kısırlaştırma ameliyat öncesi kedi sahipleri kesin kararlarını vermelidirler. Kedi kısırlaştırmak için iki yöntem vardır. Hangi yöntem uygun ise o tercih edilir. Kedilerin cinsine göre kısırlaştırılma zamanları değişir. Çünkü erkek kediler ile dişi kedilerin cinsel olgunluğa erişme zamanları birbirinden farklıdır. Cinsel anlamda olgunluk döneminde cinsiyet ile beraber kilo, mevsim, beslenme ve de tüy yapısı gibi birçok faktörün etkisi vardır. Bu nedenle 6 ayını tamamlayan ve 2, 5 kilo ağırlığının üstüne çıkmış olan kediler kedi kısırlaştırması için uygundur. Kısırlaştırma sadece kedilerin üreme imkânlarını yok etmek değil. Bütün kedilerin sağlıklı bir gelecek yaşamaları için gereklidir ve bu gerekliliğin nedenleri bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Kısırlaştırmanın Faydaları;                                                                                                                                              

Kedi kısırlaştırma ameliyatı sonrası;                                                                                                                                   -

Kızgınlık belirtileri göstermeyecek, evinizde kanamaya bağlı kirlilik olmayacak, eşleşme isteğine bağlı olarak evden kaçma, yüksekten atlama, diğer hayvanlardan hastalık bulaşması vb. önlenecek, meme tümörü, yumurtalık ve rahim kanseri riskleri, engellenecek ya da azaltılacaktır. Daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarını sağlayacaktır.

Megavet olarak bu zorlu süreçte sizlere, hayvan dostlarınıza destek ve hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz.