Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Kedilerde Kabızlık Ve Tedavisi

2019-06-08 18:55:12

Kedilerde kabızlık bir çok faktöre bağlıdır. Bunlar; mama değişimi, sıvı kaybı, tümör, kirli tuvalet kabı. Ayrıca kediler ruhsal olarak çok nazik hayvanlardır, çok kolay strese girebilirler. Eve yeni gelen bir evcil hayvan, oda değişimi, eşya değişimi, tüylerinin kesilmesi onları kolayca strese sokabilir. Tamda bu aşamada zeytin yağı sizin yardımınıza koşmaktadır, hemde doğal bir çözüm olarak.

Kabızlığın Belirtileri

Kedinizin kabız olup olmadığının en basit kontrolü kum kabındaki kakayı incelemektedir, elbette kakasını yapabilmişse. Yetişkin kediler genellikle günde bir kere dışkılama yapar. Eğer kediniz iki günde bir kakasını yapıyorsa ve bu kakada kuru ve sert, küçük parçalar halinde, ince ise kediniz kabız olabilir.

Eğer birden fazla kediniz varsa, ufak bir not defteriniz olsa iyi olur

Not Alınacaklar:

  • Kaka yaparken ıkınma, aşırı eğilerek kaka yapma

  • Dışkılama sıklığı

  • Yemeden kesilme

  • Seyrekte olsa kusma

  • Anüste şişme (popo, dışkının çıktığı bölge)

Zeytin Yağı İle Kabızlığın Tedavisi

Kedilerde kabızlığın tedavisinde zeytin yağı en güvenli ve sağlıklı yöntemdir. Zeytin yağı kakanın kolayca çıkmasını sağlar, zeytin yağı iyi bir kaydırıcıdır. Kedinize zeytin yağı içirmenizin ardından etkisini göstermesi bir kaç saat sürecektir.

Kullanacağınız yağ özellikle sızma zeytin yağı olmalıdır, dikkat etmeniz gereken kullandığınız yağın saf ve doğal olmasıdır.

Veterinerin uygulayacağı Lavman uygulamasından daha pratik ve acısız olacaktır, zeytin yağı kullanımı.