Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Kedilerde Kabızlık

2019-08-04 17:33:56

Kedilerde kabızlık, dışkının kolon ve rektumda tutularak düzensiz veya hiç dışkılayamamak, olarak tarif edilir. Dışkılamada zorluk şeklinde yaşanan kabızlık, kuru vasıfta olan dışkının bağırsaklarda ya da rektumda birikmesi ya da buralarda ilerleyememesi durumudur.

 

Sağlıklı kediler günde en az 1 kere dışkılar. Bazı nedenlerle, 2 günde bir yapılan dışkı da normal kabul edilebilir. Ancak bu süre 48 saatten fazla sürüyorsa tehlike sinyalleri çalıyor demektir. Çünkü bu süre uzarsa, dışkıda sertleşme, dışkılamada zorlanma, ıkınmanın artmasına rağmen dışkılayamama, tuvalet yaparken sinirli-acıklı miyavlama ve karın bölgesinde şişlik-sertleşmeden dolayı bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu durumlarda oldukça dikkatli olunmalıdır.

Kedilerde Kabızlığın Nedeni

Gıdaya bağlı sebepler, en başta da sindirilemeyen maddelerin yenmesi, yutulan tüyler, bağırsak hareketlerinin azalması, bağırsaklarda şekillenen tümörler, bağırsak duvarlarında meydana gelen yangı, yabancı cisimler, tıkanmalar ve invaginasyon (bağırsakların iç içe geçmesi) gibi çevresel fonksiyonların yanı sıra, aşırı korkma, kaygılanma, nörolojik rahatsızlıklar gibi psikolojik koşulları etkileyen faktörler kabızın nedeni olarak sıralanabilir. Hareketi kısıtlayan osteoartrit gibi, kemik, eklem yada kas hastalıkları, anal bölgede veya pelvik bölgedeki yaralanmalar ve kullanılan çeşitli ilaçlar (Antihistaminikler, diüretikler, narkotik ağrı kesiciler, sukralfat gibi), megakolon ve diğer kolon hastalıkları, hormonal hastalıklar (Hipotiroidizm, Hipertroidizm), yoğun parazit enfeksiyonları, metabolik ve endokrin hastalıklara ek olarak evresel etmenler ve doğmasal anomaliler veterinerler tarafından kedilerde kabızlığıın nedenleri arasında değerlendirilmektedir.

Kedilerde Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir ?

Kedilerde kabızlık tedavisi denildiğinde akla ilk olarak beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi gelmektedir. Lifli gıdaların tüketilmesi kabızlık sorunun çözülmesinde en büyük yardımcılardan birisidir. Lifli gıdaların yanı sıra zeytinyağı ve taze otların tüketilmesi tercih edilebilir. Et yerine balığın tercih edilmesi daha doğrudur. Eğer kedi etli ya da tavuklu kuru mama tüketiyorsa, balıklı mamalara geçiş uygun olacaktır. Su tüketiminin yeterli olmaması kabızlığa sebep olduğu için kabızlık sorunu yaşayan kedinin kolaylıkla ulaşabileceği bir yerde her zaman taze ve temiz su bulundurulmalıdır. Tüm bunların yanı sıra bazı vitamin ve minerallerin eksiği de kabızlığa neden olabilmektedir. Bu konuda veteriner hekimlere danışılarak vitamin ve mineral takviyesi konusunda yardım alınabilir.

Kimi durumlarda kabızlık sorunu evde uyguladığınız yöntemlerle çözülmeyecek boyutlara ulaşabilir. Böyle durumlarda veteriner hekimlerin müdahalesine gereksinim duyulabilir. Kedilerde kabızlık tedavisi için veterinerler gerek görürlerse cerrahi yöntemlere başvurarak kabızlığı tedavi etme yoluna gidebilirler. Cerrahi müdahale kabızlık tedavisinde sıkça tercih edilen bir yöntem olmasa da bağırsaklarda tıkanma, yapışma gibi durumlarda uygulanabilir.