Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Kedilerde İç Parazit

2018-12-25 03:46:49

İç Parazitler, daha çok kedinin iç organına yerleşen organizmalardır. Kedilerin sağlığını önemli ölçüde tehdit eder. 1.5 aylıktan itibaren her kediye parazitlere karşı ilaç uygulanması gerekir.

Kedilerde iç parazit türleri yuvarlak solucanlar, tenya ve giardia'dır.

  • Yuvarlak Solucan ; çoğunlukla anne kediden yavrusuna geçer. Bazen de yavru kedi annenin sütünü emerken derideki bu canlıyı da emer ve bu yolla kediye bulaşmış olur.

  • Tenya ; en yaygın iç parazit türüdür.

  • Giardia ; tek hücreli mikroskobik bir canlıdır. Kedinin içtiği sudan bulaşır.

İç parazitler kedilerin sindirim sistemine ve bağırsaklarına yerleşirler. Fakat diğer organlara da yerleşen parazit türleri vardır. Bu sebeple iç parazit belirtileri parazitlerin yerleştikleri doku ya da organa göre değişir. İç parazitler, iştah azalması, kilo kaybı, ishal, karında şişkinlik, su kaybı, öksürük ve kanlı dışkıya neden olurlar. Bütün bunların dışında kedilerde hastalıklı davranışlar ya da farklı ruh durumlarıda görülebilir. Veteriner, kedinin dışkısını analiz ederek parazitin varlığı, türünü saptar ve kedinize iç parazit hapı verebilir. Kliniğimizde belirli aralıklarda doz uygulamasını yaparak kediyi bu hap sayesinde iç parazit tehdidinden koruyoruz. Eğer kedi de iç parazit varsa evde yaşayan insanlara geçmesi ve farklı hastalıklara yol açması söz konusu olabilir. Bu nedenle kedilerin sağlığı ve kendi sağlığınız için onu veterinere götürmelisiniz. Başlangıçta 15 gün ara ile tekrarlanan bu tedavi sonrasında 3 ayda bire yinelenmektedir. Tedavinin düzenli uygulanması neticesinde kediniz ve kendiniz için gerekli tedbiri almış olursunuz.

İç parazit damlası diğer adı ile ense damlatma çözeltisi sadece kedilerde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bağırsaklardaki tüm parazitlere karşı etkilidir. 2 aydan ve 500gramdan küçük kedilerde uygulanmaz. Yetişkin kedilerde 10 doz kullanılırken yavrularda 5 katına kadar kullanımının bir zararı yoktur.

Kendiniz ve kedinizin sağlığı önemlidir. Kedinizin parazit tedavisi için sizleri kliniğimize bekliyoruz.