Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Kedilerde Ağız ve Diş Hastalıklarının Belirtisi

2019-04-01 02:37:41

Kedilerde ağız ve diş hastalıkları ilk ve sık gösterdiği belirti ağızda kötü koku olmasıdır. Kötü kokulu nefes yetişkin kedilerde oluştuğunda bir diş hastalığı, ağız içinde yangı, virütik bir enfeksiyon ve metabolik hastalığın bir belirtisi olabilir. Kedinizin yaşamı boyunca ağız ve diş muayeneleri yapılmalıdır. Minik yaramazımızda ağız ve diş hastalıklarının farkına varmak için de, kedinizin fiziksel ve davranışsal durumundan haberdar olmanız gerekmektedir.

Gözlemlemeniz gereken durumlara göz atmadan önce kedilerin diş gelişimi konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir.

Yavru kediler, genelde altı haftalık olduklarında süt dişleri çıkar. Yavru kedilerde 26 diş, yetişkinlerde 30 diş bulunur. Genç kediler dört ile altı aylık olduklarında süt dişlerini döküp yetişkin dişleri çıkartmaya başlarlar. Bazı yavru kedilerde bu diş dökme sırasında dişetleri kızarır ve nefesi kokar. Bu belirtiler sekiz aylık olduklarında geçmelidir. 


Kedilerde Diş Ve Ağız Hastalığı Belirtileri Nelerdir ?

- Ağız kokusu; Kedinize yakın temasta bulunduğunuzda burnunuza hiç tanımadığınız keskin ve kötü bir koku gelebilir. Aslında bu durum küçük dostunuzdan size çok net bir mesaj olmaktadır. Keskin ve kötü koku kedinizin diş taşı, çürük ya da ağız hastalığı problemleri ile karşı karşıya olabileceğine işaret edebilir.


-Çiğneme ve yutmada zorluk; Kediniz için iyi bir gözlemci olmanız onun sağlığı ve mutluluğu için oldukça önemlidir. Önceleri sabırsızlıkla bekleyip, afiyetle mamasını yiyen dostunuz şimdilerde mamasını ağzında dolaştırıyor, ağzında ki mamayı kusuyor ya da yutmada zorluk çekiyorsa bu durum ağız ve diş hastalıklarının habercsi olabilir.

-Mamayı tuttmada sorun yaşaması; Eğer kediniz mamayı kavrayamıyor, mamayı sık sık ağızdan düşürüyor ise bu durum ciddi ağız ve diş problemlerinin göstergesi olabilir.

 

-Salya akıntısı; Salya, küçük dostunuz için normal bir durum değildir. Salya akıtan kedilerin veteriner hekim muayenesine götürülmeleri önerilir. Bunun nedeni, kedinizin ağzına takılan yabancı bir madde, ağız ülserlerine neden olan enfeksiyonlar ve dudaklar veya dil üzerindeki tümörler, çene kemiği kırığı ve travmalar olabilir. Kediniz acı bir maddeyi yaladığında salya akıtabilir. Ayrıca ufak bir ihtimal bile olsa, duyarlı dostunuz heyecanlandığında, sinirlendiğinde ve sevindiğinde salya akıtabilir.


-Kedilerde ağız diş hastalıklarının belirtileri olarak kilo kaybı görülebilir; Diş hastalığından kaynaklanan eksik beslenme kedinizi kilo kaybına sürükleyecektir. Yetersiz beslenme ve peşinden gelen ani kilo kaybı kedinizi ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya bırakabilir.


Belirttiğimiz semptomları kedinizde gözlemlerseniz, mutlaka acil veterinere götürmelisiniz.