Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Kedilerin Tüy Dökmemesi İçin Yapılması Gerekenler ?

2019-04-15 22:05:04

Kedilerin tüy dökmesi hem kedi sahipleri hem kedilerin kendisi için can sıkıntısı yaratan bir sorun. Söz konusu aşırı tüy dökme olduğunda ise kıyafetlerinizden mobilyanıza evinizin tamamında tüy yumakları ile karşılaşıyor olmak pek de iç açıcı olmasa gerek. Bu yazımızda kedilerin tüy dökmemesi için yapılması gerekenler nelerdir ?


Kedinizi Kaliteli Mamalarla Besleyin

-Kedinizin tüyleri, aslında yediklerinin yansımasıdır. Kedinizi kaliteli bir mama ile beslemeye özen gösterin. Optimal düzeyde mineral, vitamin ve kediniz için gerekli olan tüm besin değerlerini taşıyan bir kedi maması, özellikle Omega-3 ve Omega-6 içeren mamalar kedinizin daha yumuşak bir cilde sahip olmasına ve daha az tüy dökmesine vesile olacaktır. Bununla birlikte kedinizin daha sağlıklı tüylere sahip olması için ek gıda ve vitamin takviyesine de başlamanız mümkün.

Düzenli Tarayın

-Eğer kedinizi düzenli olarak tararsanız birkaç taramadan sonra artık çok daha az tüy ile karşılaşacağınızı fark edeceksiniz. İlk etapta avuç avuç elinize gelecek ve taraya taraya bitiremeyeceğiniz o tüyler düzenli bakım neticesinde azalacak ve daha sağlıklı tüylerin varlığı korunacaktır. Kedi tarağı ya da kedi tarama eldiveni gibi doğru tarama fırçası kullanarak ölü deriyi kaldırır ve kalan tüylerin daha parlak görünmesini sağlarsınız.

Kedinizin Tüylerini Temizleyin

Kedinizi düzenli aralıklarla yıkamak da aşırı tüy dökme sorununa karşı bir diğer çözüm. Her ne kadar kediler gün içerisinde birden çok kez kendi kendilerini temizliyor olsalar da bu malesef aşırı tüy dökmelerine engel olamıyor. Söz konusu gevşek tüyler, ciltten yayılan yağ ve koku olduğu zaman bunun kökten çözümü güzel bir kedi banyosu oluyor. Tabii ki kedilerin çok büyük bir kısmı iş suya geldiğinde en huysuz ve en saldırgan hallerini alabiliyorlar, ancak sağlıklı gelişimleri için düzenli aralıklarla onlara banyo yaptırmanız şart. Bahsettiğimiz düzenli aralıklar 4-6 ay arasında; o süreç içerisinde de kedilere özel üretilen ıslak mendillerden de kullanarak kedinizin kürkünde fazlalık eden dökülmüş tüyleri almanız mümkün.

Kedinizi Tıraş Ettirin

Yine 6-12 ay gibi düzenli ama geniş aralıklarla kedinizi tıraş ettirmek, tüylerinin daha sağlıklı, daha güçlü ve daha parlak olmasına katkı sağlayacaktır. Ölü deri ve tüyleri ortadan kaldırarak cildin canlanmasına ve yenilenmesine olanak sağlayan bu yöntem sayesinde kedi tüy dökme sorunu ortadan kalkacaktır.