Telefon: 0216 305 35 08    Adres: E-5 Maltepe Köprüsü, Atatürk Cd. No:150/D, 34844 Maltepe

Kediler Kuyruklarını Titreterek Bize Ne Anlatır ?

2019-07-13 23:50:16

Kediniz mutlaka size kuyruğunu titretmiştir. Belki farkedip önemsememişsinizdir. Oysa kedi kuyruğunu titretiryorsa sizinle iletişim halindedir. Peki kuyruğunu titreterek size ne demek istemiştir hiç merak ettiniz mi ?

Kedilerin kuyruğu onlara estetik bir görüntü katmakla beraber dengelerini sağlamalarına da yardımcı olur.

Ancak kedinin kuyruklarının maharetleri bunlarla da bitmez, kuyruk kedilerin iletişim için kullandığı en önemli araçlarından biridir. Kediler sanılanın aksine iletişim kurmak için en çok miyavlamayı kullanmazlar, hatta kediler kendi aralarında ve diğer hayvanlarla iletişim kurarken çok az miyavlarlar. Miyavlama kedilerin daha çok bizlerle iletişim kurmak için kullandığı bir yöntemdir. Bunun yanı sıra kedilerde iletişimin deyim yerindeyse bel kemiğini beden dili oluşturur ve beden dili için en çok kullandıkları araçlardan biri de kuyruklarıdır. Bu nedenle kedilerle başarılı bir şekilde iletişim kurmak isteyen herkesin bu tatlı hayvanların kuyruk hareketlerinin ne anlama geldiğini bilmesi gerekir.


- Kedi kuyruğunu doluyorsa; Kediler kuyruklarını insanlara da diğer kedilere ve hayvanlara da dolarlar, bu kedi dilinde dostluk ilanıdır.

- Kuyruk yere yapışıksa ; Bu kedilerin avlanmaya hazırlandığını gösterir. Kediler avlanmaya hazırlanırken tüm bedenleri ile birlikte kuyruklarını da yere yapıştırırlar ve harekete geçmeden önce de genellikle popolarını sallarlar.

-Kuyruğunu sürekli sallıyorsa; Kedi yattığı yerde sürekli kuyruğunu sallıyorsa, hareket ettiriyorsa bu huzursuz olduğunu gösterir. Ortamdaki bir şeye kıl olmuştur ve bir türlü rahat edip uykuya dalamıyordur.

-Kuyruğunun ucunu titretiyorsa ; Bunu eğer kucağınızda yapıyorsa sıkılmışır gitmek istiyordur. Böyle bir durumda kibarca onu bırakmalısınız.

-Kuyruğu ünlem şeklini almışsa ; Kuyruğu ünlem şeklini alınca aynı zamanda sırt bölgesinide dikleştirir. Bu ürktüğü anlamına gelir.

-Kuyruğu havadaysa ; Kuyruğu havada ise size hem merhaba diyordur hem de mutlu olduğunu belirtiyordur.


-Kedi Kuyruğu soru işareti şeklindeyse ; Kuyruğu soru işareti şeklinde size doğru geliyorsa acaba yanına gelebilir miyim, seninle anlaşabilir miyiz anlamındadır ?